23 lutego 2020 16:14

Nasi w Hiszpanii: Karolina Ośka i Grzesiek Gołowczyk

Niedawno Daria Brylova poprowadziła w Chulilli drogę La Mala 8b. Teraz po tej samej linii wspięła się także Karolina Ośka (SAKWA, KS Korona, Grupa Młodzieżowa PZA).

Widok na kanion koło wioski, po lewej Pared de Enfrente (fot. Karolina Ośka / 8academy.pl)

Dla Karoliny, podobnie jak dla Darii, La Mala (biegnąca w sektorze Balcon, bardzo chwalona, bo i piękna i długa) to pierwsza 8b w tym roku. Tak trudnych linii – robionych i w Polsce i poza granicami naszego kraju – Karolina ma już wiele. Ta najwyżej wyceniona padła latem 2018 roku na Pochylcu – Nie dla psa kiełbasa VI.7

W ostatnich latach głośno było o przejściach Karoliny w górach. W zespole z Michałem Czechem wspinali się na El Capitanie w Yosemitach. W 2017 roku pokonali klasycznie Freeridera, w ubiegłym sezonie wrócili do Doliny po Golden Gate 5.13b – to najtrudniejsza droga klasyczna przebyta przez polski zespół na tej ścianie. Właśnie za to przejście otrzymali na ostatnim Krakowskim Festiwalu Górskim Krakow Mountain Award (special mention) / Krakowska Nagroda Górska (wyróżnienie specjalne). Obok nich wyróżniono także zespół Michał Czech – Gabriel Korbiel – Jakub Kokowski za zrobienie w stylu OS legendarnej Divine Providence 7b+, najtrudniejszej drogi wyprowadzającej na wierzchołek Mont Blanc (4810 m).

***

Z kolei w Santa Linya świetnie radzi sobie Grzegorz „Buła” Gołowczyk (SW KW Katowice). W ostatnim tygodniu padły dwie drogi 8c – Fabelita i Rollito Sharma Extension. To już 9. i 10. tak trudna droga w kapowniku Grześka.

***

PS O Chulilli Karolina pisała kilka lat temu na 8academy.pl. Z kolei u nas rejon reklamował już w 2012 roku Piotrek Bunsch (patrz: Chulilla – wspinanie przez cały rok).

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum