19 lutego 2020 13:51

Miejsce kultu… wspinaczkowego – niesamowite Manchester Climbing Centre

Będąc w Manchesterze, koniecznie trzeba zajrzeć do dzielnicy West Gorton. To właśnie tam znajduje się jedno z najciekawszych miejsc do wspinania na Wyspach i pewnie w całej Europie – Manchester Climbing Centre.

Centrum Wspinaczkowe w Manchesterze (fot. MCC / Manchester Climbing Centre)

***

Gdzie można otworzyć ścianę wspinaczkową? Prawie wszędzie. W Manchesterze od 2005 roku działa Manchester Climbing Centre. Trudno o bardziej klimatyczne, a przy tym imponujące (swoją przestrzenią) miejsce – ściana mieści się bowiem w murach dawnego kościoła św. Benedykta. A o takie cudo dla wspinaczy postarał się nie kto inny jak legendarny John Dunne.

Przez lata kościół św. Benedykta był jedną z sakralnych wizytówek miasta. Masywna, okazała budowla powstała pod koniec XIX wieku według projektu cenionego architekta J.S. Crowthera. A jednak w grudniu 2002 roku parafianie musieli się pogodzić z zamknięciem swojego miejsca kultu, co argumentowano stale zmniejszającą się populacją miasta i frekwencją wiernych – utrzymywanie kościoła uznano za zbędne. I tu na scenę wchodzi John Dunne, który ratuje budynek od zapomnienia i tworzy w nim nowe miejsce kultu – tym razem wspinaczkowego.

(fot. MCC / Manchester Climbing Centre)

Walka o budowę centrum trwała kilka lat. John Dunne, po długich i ciężkich negocjacjach z miejscową diecezją oraz otrzymaniu dotacji w wysokości 70 tys. funtów od English Heritage (organizacja pozarządowa opiekująca się zabytkami), mógł w lutym 2005 roku ogłosić wreszcie narodziny Manchester Climbing Centre.

Więcej o tym wyjątkowym miejscu na:

Także w Polsce znajdziemy podobne akcenty, choć mniej spektakularne ;). Np. ściankę „Skałka” w kościele parafii p.w. Opatrzności Bożej we Wrocławiu, umiejscowioną w jednej z kościelnych wież.

Brunka
źródło: Manchester Climbing Center
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    MCC [38]
    Tak dla przypomnienia młodszym kolegom kto jest właścicielem tego przybytku…

    19-02-2020
    Apache