6 lutego 2020 13:20

Matteo Della Bordella i trzecie klasyczne przejście “Itaca nel Sole” (8b, 180 m)

Jeszcze pod koniec stycznia tego roku Matteo Della Bordella powtórzył wielowyciągową Itaca nel Sole 8b w Valle dell’Orco. To dopiero trzecie klasyczne przejście tej historycznej, bardzo cenionej drogi.

Matteo Della Bordella na “Itaca nel Sole” 8b (fot. arch. Matteo Della Bordella)

„Tej drogi nie trzeba przedstawiać, zdecydowanie zasługuję na swoją sławę, pokonanie jej klasycznie było wspaniałym uczuciem” – mówi Matteo Della Bordella. Itaca nel Sole to rzeczywiście jedna z wizytówek włoskiej doliny. 5-wyciągowa linia biegnie ścianą Caporal (El Caporal – Włosi mówią o niej włoskie El Capitan). Wytyczyli ją w 1975 roku Gian Piero Motti i Guido Morello. Pierwsze klasyczne przejście padło dopiero w 2003 roku, a zrobił je Cristian Brenna. Trudności kluczowych wyciągów to 8a i tuż za nim wspaniała rysa wyceniona na 8b.

Nicolas Favresse, do którego należy drugie klasyczne przejście z 2008 roku (kilka dni wcześniej Belg wspiął się także na słynne Greespit), pisał o Itaca nel Sole między innymi tak:

To bardzo ładne techniczne wyzwanie, piękna wspinaczka. Trudne wyciągi są ubezpieczone, tak więc pod pewnym względem nie jest to tradowa droga(…).

Rzut okiem na Itaca nel Sole (Cristian Brenna, 2003):

Brunka
źródło: planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum