11 lutego 2020 14:17

Kazuma Ise. 17-latek z Japonii na „Byaku-dou” 8C

Japończycy rządzą na boulderach. To wiadomo od dawna. A co jakiś czas pojawia się wśród nich nowe, obiecujące nazwisko. Tym razem na poziom 8C wkracza 17-letni Kazuma Ise.

Na „Byaku-dou” 8C (fot. arch. Kazuma Ise)

Kazuma Ise przeszedł Byaku-dou (nazwa oznacza buddyjską „drogę do nieba”) w Hourai. Boulder otworzył przed 17 laty Dai Koyamada. Do tej pory problem został powtórzony prawdopodobnie tylko trzy razy, komplet przejść należy do Japończyków. Pierwszy, w 2015 roku, był Motoshi Nagao. W sezonie 2019 wszystkich zadziwiła 13-letnia zaledwie Mishka Ishi (jedna z trzech dziewczyn na 8C, przy tym najmłodsza). No i teraz swoją cegiełkę dołożył Kazuma.

Motoshi Nagao na Byaku-dou:
17-latek ma oczywiście kolejne ambitne projekty na oku, w tym np. Vanitas 8C (także w Hourai, i także autorstwa Koyamady, 2014), marzy mu się nawet United 8C+ (Mizugaki, Ryuichi Murai, 2019).

Japonia to raj dla boulderowców. O to, żeby w kraju nigdy nie brakowało świeżych nowości, w tym prawdziwych ekstremów, dba od lat Dai Koyamada. To on jest autorem kilku najwyżej wycenionych japońskich boulderów. Pierwszy to Nayuta 8C+ w Gero z 2017 roku. Druga propozycja nazywa się Sanctum i znajduje się w rejonie Shirakawa. Trudności? Między 8C a 8C+. Trzeci najtrudniejszy problem to wspomniane United Murai.

Brunka
źródło: 8a.nu

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum