7 lutego 2020 10:31

Broad Peak: Denis i Don w bazie!

Wczorajszy komunikat z Broad Peak był niepokojący. Zespół Denis Urubko i Don Bowie odwołali atak szczytowy z powodu kłopotów zdrowotnych Kanadyjczyka. Noc spędzili w szczelinie na 7000 m, ale na szczęście dzisiaj szybko zeszli do bazy!

Oto sms od Denisa (za jego profilem FB):

Jesteśmy w BC. Dzisiejsza pogoda jest cudowna do ataku szczytowego :), ale nie byłem w stanie zostawić Dona samego. Czuł się naprawdę źle. Teraz musi odpoczywać.

https://www.instagram.com/p/B60gE1fDRwl/

Denis i Don dotarli wczoraj wysoko. Zabezpieczyli drogą poręczówkami do 7500 m. Potem zeszli na biwak do szczeliny na 7000 m. Jednak Kanadyjczyk zaczął się uskarżać na płuca. Decyzja zatem mogła być tylko jedna – zjazdy.

Pogoda dopisuje, ale to ostatni dzień z relatywnie słabym wiatrem w okolicach wierzchołka. W najbliższych dniach – mimo braku w prognozach opadów śniegu – siła wiatru będzie rosła. W poniedziałek, wtorek ma dochodzić do 65 km na godzinę. Od środy (12 lutego) ma może zacząć sypać, a w czwartek ma już przyjść załamanie – wiatr do 100 km/h…

Czasu na ponowny atak szczytowy jeszcze zostało dużo. Pamiętajmy, że “zima Urubko” trwa do końca lutego. Teraz jednak najważniejsze jest zdrowie Dona!

Sprocket
Źródło: profil FB Denisa Urubko
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum