27 lutego 2020 12:44

Mount Everest: szybka rejterada projektu Breathless Winter Everest Speed Climbing 2020

Projekt, zakładający błyskawiczne wejście zimą, bez tlenu z butli i w zaledwie kilka dni od przybycia do bazy, na Mount Everest właśnie błyskawicznie zakończył się poniżej obozu 3…

Breathless Everest Winter Expedition 2020 - członkowie ekspedycji

Breathless Everest Winter Expedition 2020 – członkowie ekspedycji

Za Breathless Winter Everest Expedition 2020 odpowiadał Nepalczyk Tashi Lakpa Sherpa (CEO Seven Summit Treks), któremu towarzyszyło jeszcze trzech rodaków: Pasang Nurbu SherpaMingtemba Sherpa i Halung Dorchi Sherpa.

Zespół przyleciał do bazy 24 lutego i od razu miał ruszyć w kierunku szczytu. Oto relacja:

Postanowiliśmy zawrócić poniżej obozu 3. Przyczyną jest 34-godzinny opad świeżego i luźnego śniegu, który na lodowej pokrywie jest mniej stabilny i wydaje się niebezpieczny.

Po 34 godzinach nieustającego opadu dalej pada i wiatr się wzmaga. By warunki wróciły do normalnych potrzeba 3 dni. Dlatego “Breathless Winter Everest Speed Climbing 2020” nie ma czasu, by osiągnąć swój cel. W Nepalu 29 lutego oznacza koniec zimy. Nasze wejście będzie ważne tylko w przypadku zdobycia szczytu do końca lutego.

Dlatego nasz team postanowił zakończyć wyprawę. Nasz najwyższy osiągnięty punkt będzie odnotowany i zapisany, a znajduje się trochę poniżej obozu 3.

Członkowie wyprawy są bezpieczni i dzisiaj powrócą do obozu 2.

Tashi Lakpa Sherpa dodaje:

Pomimo wyzwań związanych z zimową ekspedycją mój team pokazał odwagę, by się ich podjąć. Ten projekt pokazał nam, że można mieć wielkie marzenia.

Pomimo ogromnego szacunku dla doświadczenia Nepalczyków, bo przecież wszyscy członkowie ekspedycji byli już kilka razy na Mount Evereście, trudno nie odnieść wrażenia, że cały projekt miał charakter posunięcia medialnego. Być może potrzebnego, by zdobyć zainteresowanie, a w przyszłości fundusze na kolejne wyprawy… Takich markowanych wydarzeń było w tym roku więcej. Np. europejscy uczestnicy tegorocznej zimowej wyprawy na K2, prowadzonej przez Mingma Gyalje Sherpę, uważają, że jej intencją nie było zdobycie szczytu, a służyła temu, by wyciągnąć od nich fundusze.

PS W tym nepalskim ataku uczestniczył także Alex Txikon, który jest zimą pod Mount Everestem po raz kolejny i jego wyprawa, choć także krótka, ma bardziej tradycyjne podejście. Bask również podjął decyzję o odwrocie i zakończeniu swojej zimowej ekspedycji.

Źródło: Seven Summit Treks Pvt. Ltd., mbl.is
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum