3 lutego 2020 15:05

Batura Sar: obóz 1 przeniesiony na wysokość 5150 m

2 lutego trzyosobowy zespół wspinaczy przetarł w głębokim śniegu 3 kilometry drogi powyżej dotychczasowego obozu 1, znajdującego się na wysokości 4800 metrów.

W drodze do obozu 1 (fot. Wojciech Flaczyński / PHZ)

Dzień później kolejny zespół w składzie Rafał Fronia, Mariusz Hatala i Kacper Kłoda wyszedł z bazy z samego rana. Po kilku godzinach himalaistom udało się dotrzeć na wysokość 4800 metrów. W godzinach popołudniowych wspinacze wynieśli cały ekwipunek ponad 300 metrów wyżej i tam założyli ostateczny obóz 1.

Filip Babicz i Marco Schwidergall powyżej obozu 1 (fot. Wojciech Flaczyński / PHZ)

„Ta operacja zwiększy nasz komfort i bezpieczeństwo podczas przebywania w obozie 1, ale przede wszystkim pozwoli na zmniejszenie dystansu do przełęczy (wys. 5900 m), w pobliżu której zamierzamy postawić obóz 2” – podkreśla kierownik wyprawy, Piotr Tomala. „Jeżeli pogoda będzie nam sprzyjać, to nasze działania w najbliższych dniach skoncentrują się na zdobyciu kolejnych metrów góry i założeniu następnego obozu” – dodaje.

Informacja prasowa

Więcej o celach wyprawy w wywiadzie z kierownikiem ekspedycji: Piotr Tomala o Batura Sar: „cel jest ambitny, ale wykonalny”.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum