20 lutego 2020 14:20

Batura Sar: warunki pogodowe utrudniają akcję

Częściowo zniszczony obóz 1 i zasypana droga do obozu 2 – to efekt trwającego ponad tydzień załamania pogodowego pod Baturą Sar.

Zasypany obóz 1 (fot. Wojciech Flaczyński)

We wtorek 18 lutego po ponad tygodniowej przerwie do góry ruszył trzyosobowy zespół. Wojciech Flaczyński, Mariusz Hatala i Kacper Kłoda po około 9 godzinach torowania w głębokim śniegu dotarli do obozu 1. Jeden z namiotów był doszczętnie zniszczony, drugi udało się uratować, mimo przykrywającej go grubej warstwy śniegu.

Po nocy spędzonej na wysokości 5100 metrów, zespół ruszył w kierunku obozu 2. Niestety głęboki śnieg, duże zagrożenie lawinowe i widoczność, ograniczona do kilku metrów, zmusiły wspinaczy do odwrotu do bazy.

Torowanie w śniegu (fot. Kacper Kłoda)

Piotr Tomala, kierownik wyprawy:

Mieliśmy świadomość, że załamanie pogodowe poczyniło w górze duże spustoszenia i chwilowo wstrzyma nasze działania, ale nie spodziewaliśmy się tak dużych opadów śniegu. Dodatkowo akcję utrudniają niebezpieczne warunki lawinowe. Przez najbliższe dni pracować będziemy nad przywróceniem drogi do obozu 2. Wtedy będziemy mogli zaplanować dalszą akcję.

Informacja prasowa
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum