12 lutego 2020 10:44

Ambicje Camille’a Couderta. Na początek “The Big Island” 8C

The Big Island 8C to jedna z najatrakcyjniejszych linii w Fontainebleau. Powszechnie chwalona i często atakowana, każdego roku lista powtarzających wydłuża się o kilka nazwisk. Tylko w tym sezonie klasyk Coquibus Rumont pokonało już trzech(?) wspinaczy, ostatnim jest Francuz Camille Coudert. Przed nim byli jego rodak Maxime Baroud i Holender Max Deelen.

View this post on Instagram

« The big island 8c » ✅ Le bloc le plus mythique de la foret dans la poche, en 6 seances de travaille, une pure ligne qui ne m’aura pas demandé tant d’investissement et qui ne pas parue extreme à l’enchaînement. Ce qui est plutôt bon signe pour mon nouveau projet: « The big island assis »! Affaire à suivre… @crimpoilofficial . . . . . #bouldering #climbing #bouldering_pictures_of_instagram #bouldering_videos_of_instagram #bouldering_is_my_passion #climbing_is_my_passion #climbing_pictures_of_instagram #climbing_lovers #fontainbleaubouldering #fontainebleau #escalade #grimpe #grimper #outdoor #extreme #extremesports #fitness #motivation #usbyescalade #blockout #bloc #varappers #cestdu2

A post shared by Camille Coudert (@camille_coudert_) on

The Big Island 8C powstało z The Island 8B+ Dave’a Grahama (2008, “ostatni wielki problem w rejonie” – mówiono o nim w tamtych czasach). Trudniejszą wersję, dwa dodatkowe ruchy, przeszedł w 2010 roku Francuz Vincent Pochon. Jest i trzecia cegiełka, to już super ekstremalny projekt do zrobienia – The Big Island sit, wersja dodająca do istniejącej 8-10 przechwytów w trawersie (przez próbujących sam ten odcinek oceniany jest na około 8B+).

Właśnie na The Big Island sit chrapkę ma teraz 25-letni Camille Coudert. Francuz nie ma jeszcze jakiegoś spektakularnego dorobku, to zaledwie pojedyncze trudne linie, robione głównie w Bleau*. Niemniej ambicji i motywacji mu nie brakuje. Na The Big Island nie męczył się wyjątkowo długo, wspomina o sześciu sesjach i o tym, że ruchy nie wydały mu się ekstremalnie trudne, takie na granicy fizycznych możliwości. Tymczasem o mega projekcie pisze: „próbowałem i wydaje się do zrobienia”.

Francuz na “The Big Island” 8C (kadr z filmu)

Francuzowi chodzi po głowie nie tylko The Big Island sit, ale też No Kapote Only. To z kolei najtrudniejsza linia (choć sama w sobie nieładna i kuta) bosonogiego Charlesa Alberta z 2019 roku, z autorskim dopiskiem 9A. Boulder powtórzył dwa miesiące później Japończyk Ryohei Kameyama. Coudert o swoich postępach na No Kapote…: „nie jestem daleko, ale muszę rozpracować jeden ruch”.

*Najtrudniejszym przejściem bez liny Francuza jest jak dotąd La Force Albana Leviera w Fontainebleau (Le Toit d’Orsay). La Force to na tyle długa linia – liczy ponad 30 ruchów – że Alban zdecydował wycenić ją jako drogę 9a. Z kolei Camille Couldert potraktował La Force jako trawers w trudnościach 8C+.

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum