31 stycznia 2020 20:59

Zimowe wejście na Szczyt Ismaila Samaniego (Pik Komunizma)

Dzisiaj na Szczycie Ismaila Samaniego (dawniej Pik Komunizma, 7495 m) zameldował się 6-osobowy zespół. Jednak wygląda na to, że nadal nie mamy pierwszej zimowej Śnieżnej Pantery…

Baza Moskvina po Pikiem Komunizma (fot. Marcin Kin)

Śnieżna Pantera to tytuł przyznawany za zdobycie 5 siedmiotysięczników na terenie byłego ZSRR. To szczyty leżące na terenie Kirgistanu, Kazachstanu i Tadżykistanu: Chan Tengri (7010 m), Pik Pobiedy (7439 m), Pik Korżeniewskiej (7105 m), Szczyt Ismaila Samaniego (Pik Kommunizma , 7495 m) i Pik Lenina (7134 m).

Od 1961 roku tytuł Śnieżnej Pantery zdobyło blisko 700 wspinaczy w tym 8 Polaków, jednym z nich był w 2016 roku Andrzej Bargiel, który wszedł na 5 wierzchołków w rekordowym czasie.

Jednak jeszcze nikt w historii nie zdobył tych pięciu szczytów zimą. W składzie tegorocznej zimowej wyprawy znajdują się Siergiej SeliwierstowAlieksiej Usatych, którzy zdobyli zimą 2016 roku Pik Lenina a w 2017 roku weszli na Chan Tengri i Pik Pobiedy. Rok później weszli na Pik Korżeniewskiej i do skompletowania pierwszej w historii zimowej Śnieżnej Pantery pozostał im już tylko Szczyt Ismaila Samaniego. Jednak z komunikatu wyprawy nie wynika, żeby Ci dwaj wspinacze byli na szczycie:

13:50. Pozdrowienia z Piku Komunisma!!! Na szczycie: Daniczkin, Jerochin, Usmanow, Filinow, Moroz, Czerkasow.

Worobiow, Seliwierstow – na 7000 m czekają na schodzących ze szczytu. Usatych, Alipow i Krasowskij schodzą do bazy.

Zejście postępuje dobrze, kolejny komunikat od zespołu brzmi:

Wszystko OK, wszyscy wspinacze zeszli do obozu szturmowego. Usatych, Alipow i Krasowskij są w bazie. Jutro grupy Daniczkina i Seliwierstowa także zejdą do bazy.

Źródło: mountain.ru

PS Sam Szczyt Ismaila Samaniego został zdobyty zimą po raz pierwszy 4 lutego 1986 roku przez dużą radziecką ekspedycję. Podczas zejścia dwóch wspinaczy poniosło śmierć.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    miara sukcesu, rzecz o leaderowaniu [5]
    /Spora część źródeł to już ang.a nie cyrylica, że o…

    1-02-2020
    jacek teler