6 stycznia 2020 18:42

Zima zła. Wysiłki wypraw na ośmiotysięczniki

Kolejne dni części zimowych wypraw na ośmiotysięczniki stoją pod znakiem trudnych warunków. Do ekip walczących na najwyższych szczytach już wkrótce dołączy kolejna, której celem będzie “polskie” K2.

Mingma Gyalje Sherpa w specjalnej masce (fot. FB Mingma)

Mingma Gyalje Sherpa w specjalnej masce (fot. FB Mingma)

***

K2

Jak pisaliśmy, na K2 wyruszy wyprawa Mingma Gyalje Sherpy. Nepalczyk wraz z towarzyszami jest już w Islamabadzie. Styl działania wyprawy ma być podobny do tego, jaki reprezentował Alex Txikon podczas prób na Mount Evereście. Mingma ma zamiar wspinać się bez korzystania z tlenu z butli, pozostali członkowie ekipy będą najprawdopodobniej się nim wspomagać.

Mount Everest

Jost Kobusch ponownie wyruszył w stronę przełęczy Lho la (6026 m). Niemiec zamierzał zaporęczować trudne technicznie fragmenty prowadzące do obozu 1 na przełęczy. Jak pisze: “przejście solo tych trudnych fragmentów byłoby wyzwaniem”. Towarzyszy mu jeszcze fotograf Daniel Hug. Jost po wspólnym zaporęczowaniu drogi do Lho la planuje kontynuować wspinaczkę samotnie. Wygląda jednak na to, że plan dzisiaj się nie powiódł.

Denis Urubko w bazie pod Broad Peak (fot. FB Denis Urubko)

Denis Urubko w bazie pod Broad Peak (fot. FB Denis Urubko)

Broad Peak

Tymczasem pod Broad Peakiem Denis UrubkoDon Bowie oraz Lotta Hintsa z konieczności odpoczywają. Wiatr jest bardzo silny i uniemożliwia dalsze działania. Ich urobek jest na razie niewielki. Jedynie Denis spędził noc w obozie 1…

Simone Moro lawiruje na lodowcu pod Gasherbrumem (fot. FB Simone Moro)

Simone Moro lawiruje na lodowcu pod Gasherbrumem (fot. FB Simone Moro)

Gasherbrum I

Simone Moro i Tamary Lunger także sygnalizują duży wiatr (do 130 km/h). Jednak mimo tego udało im się rozpoznać część drogi przez lodowiec.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Kobush na Evereście [6]
    Ciekawi mnie czy ten młody człowiek naprawdę zamierza atakować solo,…

    8-01-2020
    łojant