23 stycznia 2020 18:11

Wybieramy ultralekki plecak wspinaczkowy z odpowiednim systemem nośnym

Wspinaczka to jedna z dyscyplin sportowych, która zdobywa coraz większą popularność. Aby zapewnić sobie odpowiedni komfort podczas wyprawy, należy pamiętać o niezbędnym wyposażeniu. Jednym z potrzebnych elementów będzie plecak wspinaczkowy. Czym powinien się charakteryzować? Jaki model będzie najlepszy?

Na co zwrócić uwagę, wybierając plecak wspinaczkowy?

Wybierając plecak wspinaczkowy, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że cały jego ciężar będzie spoczywał na naszych barkach. Dlatego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wagę przed spakowaniem potrzebnych rzeczy. Musimy zadbać o to, aby nie ciągnął nas w dół oraz nie wpływał na zdolność zachowania równowagi. Wpływ na wagę mają przede wszystkim materiał oraz dodatkowe elementy, takie jak: system nośny czy też pas biodrowy. Plecaki wspinaczkowe różnią się również kształtem. Warto zwrócić uwagę, aby wybrany przez nas model był wąski oraz prosty, bez zbędnych wybrzuszeń i elementów, które mogą zahaczyć się o wystające elementy ściany. Dodatkowo możemy zauważyć, że niektóre modele posiadają zwężenie w dolnej części. Ma to na celu ochronę przed ryzykiem zaczepienia, a w konsekwencji kontuzji.

Podczas wypraw wspinaczkowych nasze wyposażenie jest narażone na uszkodzenia, rozdarcia. Dlatego też należy zwrócić uwagę, aby wybrany przez nas materiał był wytrzymały, odporny na czynniki zewnętrzne. Niektóre modele zostały wyposażone w dodatkową powłokę, która gwarantuje nieprzemakalność. Pamiętajmy, że wybierając się w góry, trudno przewidzieć, jakie warunki pogodowe zaskoczą nas w drodze na szczyt.

Najlepszy ultralekki plecak wspinaczkowy

Jedną z marek oferujących znakomite plecaki wspinaczkowe jest Jack Wolfskin. Część z nich posiada wyżej wspomniane zwężenie w dolnej części. Inne mają smukły, prostokątny kształt. Żaden z nich nie posiada bocznych kieszeni ani elementów, którymi łatwo o coś zahaczyć. Bez względu na to, jaki plecak wybierzemy, producent gwarantuje nam bardzo lekki, mocny oraz odporny na rozdarcia materiał. Jednak jego szczegółowa specyfikacja może się różnić. Dlatego czytajmy szczegółowe informacje na ten temat.

Warto również wspomnieć, że każdy plecak został wyposażony w dodatkowe odblaskowe elementy, które gwarantują nam widoczność dla innych uczestników wyprawy. Niektóre modele posiadają dodatkowe elementy charakterystyczne dla plecaków wspinaczkowych. Są to między innymi: mocowania do kijków trekkingowych i czekana, pas piersiowy z gwizdkiem sygnalizacyjnym, elementy służące do umieszczenia picia w miejscu dostępnym podczas wspinaczki.

Warto również zwrócić uwagę, że część plecaków (modele Mountaineer) zostały wyposażone w specjalny, ergonomicznie dopasowany system nośny. Dzięki niemu redukuje się powierzchnię plecaka, mającą kontakt z ciałem. W ten sposób otrzymujemy gwarancję odpowiedniej wentylacji pleców oraz swobodę ruchów podczas wspinaczki. Nie ulega wątpliwości, że jest to duże ułatwienie w trakcie intensywnego wysiłku.

Plecak Jack Wolfskin Mountaineer 42 Phantom

Co jeszcze będzie potrzebne podczas wspinaczki?

Nie możemy zapominać, że podczas wspinaczki ważny jest nie tylko odpowiedni plecak, ale również inne elementy. Wśród nich możemy wymienić: uprząż, przyrządy asekuracyjne, karabinki, ekspresy, czekany czy też odpowiednie liny. Nie możemy zapominać o dopasowanych elementach ubioru. Największą uwagę warto poświęcić obuwiu. Buty wspinaczkowe powinny ułatwiać prawidłowe stawianie stóp na stopniach. Jeżeli dopasujemy je w odpowiedni sposób, nie powinniśmy mieć problemu z utrzymaniem równowagi oraz ciężaru naszego ciała. Należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane, grubość i rodzaj podeszwy, a także sposób zapinania. Zarówno męskie, jak i damskie buty wspinaczkowe znajdziemy w wielu sklepach turystycznych, na przykład E-horyzont.

Artykuł sponsorowany
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Co jeszcze będzie potrzebne podczas wspinaczki? [13]
    "Nie możemy zapominać, że podczas wspinaczki ważny jest nie tylko…

    23-01-2020
    m__s