7 stycznia 2020 12:11

Thomas Huber i alpejski „Stone Age” 8b+

Jeszcze w listopadzie 2019 roku nowa trudna linia pojawiła się w Alpach Berchtesgadeńskich, a odpowiada za nią Thomas Huber. Czyżby nowy alpejski klasyk?

Thomas Huber na „Stone Age” 8b+(fot. Timeline Productions)

W 1994 roku Thomas, starszy z braci Huberów, jako pierwszy przeszedł klasycznie End of Silence (8b+, 350 m) – drogę współtworzącą słynną Trylogię Alpejską, obok Silbergeiera 8b+ i Des Kaisers neue Kleider 8b+. W ubiegłym roku wrócił w Alpy Berchtesgadeńskie, by obić (oczywiści od dołu) kolejną linię. Powstało Stone Age w trudnościach sięgających stopnia 8b+.

12 listopada Thomas pisał:

Dziś zdałem sobie sprawę, jakie miałem szczęście… To była ostatnia minuta, kiedy wspiąłem się na mój projekt. Teraz góry przykrywa pierwszy śnieg i wkrótce zamienimy buty wspinaczkowe i linę na narty.

https://www.instagram.com/p/B4-bgGDIiSI/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_video_watch_again

Niemiec wytyczył Stone Age na południowej ścianie góry Untersberg (w pracach towarzyszył mu Michael Grassl). Kluczowe trudności drogi znajdują się na samym końcu. Poszczególne wyciągi, a jest ich sześć, Huber wycenia następująco: L1 6a, L2 7c+, L3 6b, L4 6b, L5 8a+/8b, L6 8b/8b+. Przy czym dodaje (za planetmountain.com):

Ci ,którzy powtórzą drogę, oczywiście wypowiedzą się w kwestii trudności. Może są delikatnie niższe, ponieważ po pobycie w Pakistanie całą energię włożyłem w tę jedną drogę i nie miałem porównania z innymi drogami. To, co naprawdę się liczy to fakt, że Stone Age jest absolutnie niezwykłą linią z super ruchami. Nie mógłbym być szczęśliwszy.

52-letni Thomas Huber to jeden z czołowych alpinistów świata. W grudniu 2019 gościliśmy go na Krakowskim Festiwalu Górskim. Więcej o dorobku Niemca TUTAJ.

Brunka
źródło: planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum