13 stycznia 2020 15:02

Ruszyła wyprawa programu Polski Himalaizm Zimowy na Baturę (7795 m)

Ośmiu zawodników programu Polski Himalaizm Zimowy imienia Artura Hajzera wyleciało dziś rano do Pakistanu. Celem wyprawy jest Batura Sar (7795 m n.p.m.), jeszcze niezdobyta zimą. Wspinacze wylecieli z samego rana z lotniska imienia Fryderyka Chopina w Warszawie. W Islamabadzie wylądują 14 stycznia o 05:00 czasu lokalnego.

Ekipa na lotnisku (fot. Agencja Lela Peak)

Pierwsze dwa dni po wylądowaniu zostaną przeznaczone na organizację karawany i załatwienie niezbędnych formalności. 16 stycznia ekspedycja wyruszy samochodem do Chilas, a dalej do Passu. W Passu rozpocznie się kilkudniowy trekking do bazy pod Baturą. Według wstępnych założeń zostanie ona założona na wysokości 4200 metrów. Na trasie trekkingu w ciągu ostatnich kilku dni spadło bardzo dużo śniegu, a temperatury utrzymują się poniżej 20 stopni Celsjusza.

Spadło dużo śniegu (fot. Agencja Lela Peak)

Batura jest kolejnym etapem przygotowań do wyprawy na K2, która ma wyruszyć do Pakistanu w sezonie zimowym 2020/2021. Kierownikiem ekspedycji jest Piotr Tomala, szef programu Polski Himalaizm Zimowy. Zastępcą kierownika wyprawy jest Rafał Fronia. W wyprawie uczestniczą jeszcze: Wojciech Flaczyński, Filip Babicz, Mariusz Hatala, Kacper Kłoda, Marco Schwidergall i Oswald Rodrigo Pereira, który jest filmowcem ekspedycji. Wspinacze powinni wrócić do kraju 10 marca.

Tragarze w drodze do BC (fot. Agencja Lela Peak)

Batura Sar to 25. szczyt świata. Po raz pierwszy został zdobyty w 1976 roku. Dotychczas odbyła się jedna nieudana próba zimowego wejścia (austriacka wyprawa, rok 1981). W lipcu 1988 roku na szczyt tego siedmiotysięcznika weszło dwóch Polaków: Paweł Kubalski i Zygmunt Heinrich.

Więcej o celach wyprawy w wywiadzie z kierownikiem ekspedycji: Piotr Tomala o Batura Sar: „cel jest ambitny, ale wykonalny”.

Informacja prasowa
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum