21 stycznia 2020 13:42

W lutym Polacy ruszą na Mitre Peak (6025 m). Apel o wsparcie finansowe

21 lutego 2020 roku ekipa polskich himalaistów ruszy – z ramienia Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki – do Pakistanu, by zdobyć zimą szczyt Mitre Peak w Karakorum. O ile sam sześciotysięcznik może nie budzić większych emocji, o tyle plan jego zdobycia zimą stanowi sportowe wyzwanie.

Wyprawa dojdzie do skutku, jeżeli Fundacji Kukuczki uda się zdobyć dodatkowe środki finansowe, patrz: https://zrzutka.pl/fk-mitrepeak2020.

Celem głównym wyprawy jest Mitre Peak (6025 m n.p.m.), szczyt zlokalizowany w Karakorum w rejonie Baltoro Muztagh w Pakistanie. Wspinacze planują pierwsze zimowe wejście, realizowane jednocześnie nową drogą. Dotychczas odnotowano tylko jedno wejście letnie na szczyt drogą Ghirardini, która jest planowana przez Polaków jako droga zejścia. Wyprawa będzie prowadzona bez zakładania obozów i poręczowania.

Celem rezerwowym wyprawy jest pierwsze wejście na szczyty Twins (6882 m n.p.m. i 6446 m n.p.m.) Twins to niezdobyte dotąd boczne wierzchołki Gasherbruma VII, zwane też Gasherbrumem VIII.

Zespół wyprawowy tworzą:

 • Jerzy Natkański – kierownik organizacyjny wyprawy. Uczestnik wielu wypraw w góry wysokie,
  w tym m.in. wypraw zimowych na: Nanga Parbat (1997/98), Makalu (2000/2001) czy Netia-K2 (2002/2003). Wszedł na Gasherbrum II (1997) i Broad Peak (2007). Z Dariuszem Załuskim dokonał pierwszego wejścia na Borondo Sar (6800 m n.p.m.) w Karakorum.
 • Janusz Gołąb – kierownik sportowy wyprawy. Członek legendarnego tzw. „Wunder team”, który na przełomie wieków dokonał serii wspinaczek o charakterze alpejskim, jak np. zimowe przejścia Troll Wall w Norwegii, Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc, Eigeru w Alpach. W 2012 roku – razem z Adamem Bieleckim – dokonał pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Gasherbrum I, a latem 2014 roku – wspólnie z Marcinem Kaczkanem – zdobył K2.
 • Jacek Czech – himalaista i wspinacz wielkościanowy. Instruktor alpinizmu PZA, ratownik TOPR, uczestnik programu Polski Himalaizm Zimowy im.Artura Hajzera 2016-2020.
 • Filip Babicz – dołączy do ekipy po zakończeniu udziału w wyprawie unifikacyjnej PHZ na Batura Sar (7795 m n.p.m.). Wieloletni reprezentant Polski, a potem Włoch, w Pucharze Świata we wspinaczce sportowej. Jedyny wspinacz z kompletem polskich drytoolowych ekstremów, pokonanych w stylu DTS. Członek Wysokogórskiej Kadry Narodowej PZA w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera.
 • Dominik Malirz – członek KW Katowice. Uczestnik wypraw w góry Pamiru, Tien Szan oraz Karakorum, których celem był niezdobyty Gasherbrum VI oraz Leila Peak. Wszedł na Pik Komunizma (7495 m n.p.m.), na Chan Tengri (7010 m n.p.m.) czy Pik Korżeniewskiej. Należy do szerokiego składu programu PHZ im. Artura Hajzera.

Jerzy Natkański, kierownik organizacyjny wyprawy jest pełen optymizmu:

Mamy bardzo mocny skład, doskonały plan działania i doświadczenie wysokogórskie w różnych obszarach wspinaczkowych, co według mnie daje nam ogromne szanse na zakończenie wyprawy na Mitre Peak 2020 sukcesem. O ile oczywiście warunki pogodowe w Karakorum – ale też finansowe – pozwolą nam na realizację tego ambitnego przedsięwzięcia.

Łączny koszt wyprawy szacowany jest na ok. 125-150 tys. zł, w czym zawierają się m.in.:

 • obsługa agencji pakistańskiej,
 • koszt biletów lotniczych do Islamabadu oraz Skardu, koszty wiz, polis ubezpieczeniowych itp.,
 • koszty transportu lotniczego dodatkowego bagażu,
 • koszt sprzętu wspinaczkowego, lin, żywności, medykamentów,
 • wynajem radiotelefonów, telefonu satelitarnego, lokalizatorów gps itp.

Jerzy Natkański:

Szczyt sam w sobie nie jest wysoki, bo to zaledwie 6-tysięcznik, ale za to bardzo wymagający, zwłaszcza, że wspinaczkę wielkościanową podejmujemy zimą i do tego z zamiarem zdobycia szczytu nieeksploatowaną dotychczas drogą. Co więcej – aktualnie na Mitre Peak było tylko jedno udane, letnie wejście, więc próba stanięcia na nim zimą będzie tym samym pierwszą w historii Karakorum. Żeby jednak dokonać tego wielkiego osiągnięcia, potrzebujemy środków na jego realizację. Stąd zrzutka ogłoszona przez Fundację Kukuczki, organizatora zimowej wyprawy na Mitre Peak, dostępna pod linkiem: https://zrzutka.pl/fk-mitrepeak2020.

Wyprawa będzie częściowo finansowana z Funduszu im. Andrzeja Zawady, zarządzanego przez Fundację Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki, który powstał z inicjatywy Pani Anny Milewskiej-Zawady w celu wspierania wybitnych projektów alpinistycznych w górach wysokich. Niestety dofinansowanie pokrywa niespełna ok. 1/3 kosztów, stąd ogłoszona zrzutka.

Wsparcia finansowego można również dokonać, przekazując 1% podatku na rzecz Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki: KRS: 0000084062, cel szczegółowy: Wyprawa na Mitre Peak w Karakorum.

Wpłaty można realizować także przelewem bankowym lub bezpośrednio przez system płatności internetowych: PayU i PayPal. W tym celu należy kliknąć w zakładkę darowizny na stronie www.fundacjakukuczki.pl.

Informacje do wpłat z zagranicy na konto Fundacji Kukuczki:

Bank Millennium S.A., ul. Stanisława Żaryna 2A, 02-593 Warszawa
BIC/SWIFT CODE: BIGBPLPWXXX
IBAN: PL 04 1160 2202 0000 0000 5515 5611
Tytuł przelewu: Wyprawa na Mitre Peak w Karakorum

Więcej informacji:

Informacja prasowa
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Москва слезам не верит [14]
  a Fundacja pehazetowi i POstanowila POdebrac zawodnika. POdobno dopiero PO.…

  24-01-2020
  TomaszKa