22 stycznia 2020 10:54

Let’s go for a trip? Sébastien Bouin rekomenduje (niepowtórzone) francuskie drogi…

Duża część wspinaczy, jeśli nie większość, jeździ po najtrudniejsze przejścia do Hiszpanii, a przecież mnóstwo niesamowitych linii czeka na powtórzenie (nierzadko pierwsze) we francuskich rejonach. Wśród niepowtórzonych dróg są i te Sébastiena Bouina. Niektóre z nich mają już swoje lata… A więc: „Let’s go for a trip?”

Francuz na “„La côte d’usure” 9a+, Verdon (fot. Tilby Vattard)

***

Bouin postanowił przypomnieć o bogactwie francuskich skał:

Przez ostatnie kilka lat otworzyłem różne nowe drogi we Francji. Niektóre z nich są najlepszymi, jakie zrobiłem w życiu. Wszystkie czekają na powtórzenie od kilku lat. Byłbym więcej niż szczęśliwy, widząc na nich mocnych wspinaczy(…)

Żeby zmotywować tych najlepszych, Sébastien postanowił zaprezentować 10 swoich linii, które wciąż czekają na drugie przejście. To apel do czołówki, bo i drogi Francuza do wyższa półka wycenowa. No ale przecież u nas także nie brakuje mocnych zawodników. Warto spróbować!

Przegląd spod znaku unrepeated Francuz zaczął od La côte d’usure 9a+. Droga została zrobiona w 2018 roku, ale sam pomysł i obicie to już nieco dłuższa historia. Linia biegnie w Gorges du Verdon, w grocie La Ramirole. Samo miejsce ma ponoć nieprawdopodobny potencjał. O La côte d’usure Bouin Bouin pisze:

Obiłem tę drogę od dołu, kiedy miałem 16 lat, a poprowadziłem w wieku 25. To ogromny dziób w środku Verdon. Zdecydowanie moja najlepsza droga w tym stopniu.

Druga z rekomendowanych dróg nazywa się Les yeux plus gros que l’antre 9b i biegnie przewieszeniem Russan. Ze względu na długość i charakter bywa nazywana francuskim Chilam Balam:

70 metrów wspinania z boulderem 8A na końcu. Skała jest niesamowita, trudne miejsce to strzał to dużej tufy. Niewiarygodna końcówka na niewiarygodnej drodze. Oryginalnie wyceniłem ją na 9a+/b. Jednak później spróbował jej Lucien Martinez i powiedział, że mogłaby mieć 9b. Niech więc będzie, jeśli ma to zmotywować wspinaczy do prób.

Jeśli jesteście ciekawi pozostałej ósemki, śledźcie profil FB Francuza.

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum