29 stycznia 2020 10:17

Mija 20 lat, odkąd Iker Pou poprowadził pierwsze 9a. Najnowsze nazywa się “La Nave de los Locos”

Mija 20 lat, odkąd Iker Pou po raz pierwszy zakosztował dziewiątkowych trudności w skałach. Kilka tygodni temu dołożył nowe 9a, na Majorce powstała La Nave de los Locos.

Iker Pou na “La Nave de los Locos” 9a (fot. Neus Colom)

Iker Pou to oczywiście jeden z najlepiej wspinających się wspinaczy górskich (ze starszym bratem Eneko tworzą idealny duet wielkościanowy), ale Bask nie stroni też od sportowego wspinania. Tradycyjnie na początku roku jedzie sprawdzać formę w hiszpańskich skałach. Tym razem na Majorce wspiął się na projekt obity pod koniec 2019 przez José Luisa Palao. La Nave de los Locos to formacja skrojona idealnie pod Baska – ponad 20 metrów ostrych, palczastych pociągnięć w dachu, z wykorzystaniem różnych technik, nawet tych drytoolowych (Yaniro, patrz zdjęcie powyżej).

Dwie dekady wspinania w stopniu “dziewięć”:

20 lat temu 42-letni dziś Iker Pou poprowadził Action Directe, robiąc zarazem drugie powtórzenie (po Alexandrze Adlerze) legendarnej drogi Wolfganga Güllicha. W przeciągu dwóch dekad wspiął się na grubo ponad setkę ósemkowych i dziewiątkowych linii. Na samej Majorce w 2015 roku otworzył między innymi Big Man 9a+:

W jednym ze swoich ulubionych rejonów, Margalefie, poprowadził Demencia Senil 9a+ Chrisa Sharmy (pierwsze powtórzenie) i wytyczył Nit de bruixes 9a+. To tutaj zrobił też swoje najmocniejsze sportowe przejście – w 2018 powstała Artaburu. Iker pisał o niej tak:

To było największa fizyczna i psychiczna walka, jaką kiedykolwiek stoczyłem. Cały proces był długi i ciężki, pełen wzlotów i upadków, ale w końcu byłem w stanie przejść najbardziej futurystyczną drogę, jaką kiedykolwiek obiłem. Spędziłem tyle czasu, próbując projektu. Niewątpliwie najtrudniejsza rzecz, jaką udało mi się zrobić, nieskończenie trudniejsza od wszystkiego, co przeszedłem do tej pory.

Brunka
źródło: Instagram, woguclimbing.com, archiwum wspinanie.pl

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum