16 stycznia 2020 08:32

„Gdyby to nie był Everest…” – historia marzeń o Górze Gór

Właśnie ukazała się książka „Gdyby to nie był Everest…”, historia pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest. To opowieść Leszka Cichego, spisana i rozszerzona o tło historyczne przez Piotra Trybalskiego. Książka ukazuje się w związku z nadchodzącą 40. rocznicą historycznego polskiego wejścia.

„Gdyby to nie był Everest...”, Leszek Cichy, Piotr Trybalski, 2020

„Gdyby to nie był Everest…”, Leszek Cichy, Piotr Trybalski, 2020

W opisie wydawcy, liczącej 444 strony książki czytamy:

„Gdyby to nie był Everest, tobyśmy chyba nie weszli“ – to słynne zdanie wypowiedział Leszek Cichy 17 lutego 1980 roku. Tego dnia wraz z Krzysztofem Wielickim dokonał czegoś, co wydawało się niemożliwe. Jako pierwsi ludzie stanęli zimą na szczycie ośmiotysięcznika. I to od razu najwyższego!

Jak do tego doszło? Dlaczego polscy himalaiści zdecydowali się oblegać szczyt Góry Gór zimą? Przecież było powszechne przekonanie, że Mount Everestu o tej porze roku zdobyć się nie da. Grupa śmiałków dowodzona przez Andrzeja Zawadę podjęła wyzwanie.

Leszek Cichy ze swadą i szczerością opowiada o wydarzeniach sprzed czterdziestu lat. Już opis samych przygotowań do wyprawy w końcówce lat 70. powoduje szybsze bicie serca. I zdumienie – ekipa dysponowała jednym porządnym namiotem szturmowym, a Krzysztof Wielicki wspinał się w… okularach do spawania.

Książka jest dostępna w promocyjnej cenie w księgarni wspinanie.pl.

PS Więcej szczegółów dotyczących wyprawy sprzed 40 lat znajdziecie w tekście Janusza Kurczaba: Okrągła rocznica pierwszego zimowego wejścia na Everest.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum