20 stycznia 2020 10:36

Francuska determinacja. Hugo Parmentier powtarza “Eagle 4” 9b

Dwa lata temu Adam Ondra otworzył w Saint Léger Eagle 4 9b. Teraz jako pierwszy drogę powtórzył Francuz Hugo Parmentier.

Hugo Parmentier na “Trip Tik Tonic” 9a, Gorges du Loup, 2019 (fot. Olivier Moise)

***

Jeszcze w 2019 roku młody paryżanin Hugo Parmentier marzył o przejściu drogi 9a+. To marzenie spełnił latem, wspiął się wówczas na La moustache qui fâche w rejonie Entraygues. Pewnie już wtedy myślał o jeszcze trudniejszym wyzwaniu, a znalazł je w Saint Léger. W sektorze Praniania na drugie przejście czekała jedna z najtrudniejszych francuskich dróg – Eagle 4 9b. Otwartym projektem, przygotowanym pod przejście przez Eliego Morieux, zainteresował się nie kto inny jak Adam Ondra – pierwsze przejście padło w lutym 2018 roku.

Czech na Eagle 4:

Hugo Parmentier zaczął patentować Eagle 4 we wrześniu 2019. Potem wracał na drogę regularnie, na krótsze i dłuższe sesje, czasem czterodniowe, innym razem dziesięciodniowe: „to było coś, czego szukałem, naprawdę wielki projekt, na którego rozszyfrowanie (i znalezienie optymalnych patentów) postanowiłem poświęcić czas”. Życiowe przejście padło w miniony weekend.

21-letni Parmentier pokonał tym samym jedną z topowych dróg w kraju. Wszystkie najtrudniejsze są albo autorstwa Ondry albo Sébastiena Bouina:

***

PS Kilka dni po przejściu na Fanatic Climbing ukazał się wywiad z Francuzem. O odkrywaniu drogi Hugo Parmentier mówi między innym tak:

Pierwszy raz spróbowałem drogi po prostu z ciekawości, to jak wizyta w twoim pierwszym domu. Bez pomysłu, aby go kupić… To było jak objawienie, zakochałem się. Przez godzinę próbowałem ruchów w trawersie. Byłem w stanie skleić kilka przechwytów, które były oczywiste i piękne, a jednocześnie techniczne i siłowe. 5-gwiazdkowa sekwencja po cienkich tufach.

Pierwszy crux był dla mnie tajemnicą! Ale pomyślałem, że to to wspólny start z 8c. Tak więc odpuściłem ten odcinek, wierząc, że jest do zrobienia.W rezultacie pierwszego dnia rozwiązałem jedynie mały kawałek układanki. Byłem bardzo zmotywowany i jasne było, że muszę tu wrócić(…).

 Brunka
źródło: planetgrimpe.com, Fanatic Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum