13 stycznia 2020 09:53

Filmowo: rajd po granitowych klasykach Valle dell’Orco. Bernd Zangerl i Giuliano Cameroni

Tradowcom Valle dell’Orco kojarzy się pewnie głównie ze słynną rysą na własnej Greenspit  Szwajcara Didiera Berthoda, ale ogromne pole do popisu we włoskiej dolinie mają też boulderowcy. Przepiękne, techniczne linie w granicie przez lata odkrywał Bernd Zangerl.

W Valle dell’Orco (kadr z filmu)

W ubiegłym roku Bernd Zangerl zafundował sobie sentymentalną podróż po dawnych klasykach Valle dell’Orco (były też i nowe projekty, w tym zrobiony przez Austriaka Il Colonel SD 8B/B+). Staremu mistrzowi towarzyszył Giuliano Cameroni. Na filmie przepyszne granitowe formy, krótsze bouldery i honorne highballe. Aż chce się jechać…

Mellow prezentuje:
Valle dell Orco Bernd Zangerl zaczął eksplorować od 2012, może 2013 roku. Przez lata wytyczył tam mnóstwo problemów, które zasłużyły sobie na miano klasyków. Wśród są między innymi highballe: El Salvador 8A+/B, Bravirabi 8A+/B czy efektowny, wysoki na jakieś 14 metrów kant 29dots 8A+ (powtórzony dopiero po dwóch latach od powstania, a jako pierwszy powtórzył Giuliano Cameroni w 2017 roku). Jest też wspomniany Il Colonel SD. Jest wreszcie trikowe zacięcie Gran Paradiso 8B+/8C – projekt Zangerla zrobiony jesienią 2019 właśnie przez Cameroniego. Po przejściu Giuliano pisał: „jedna z najbardziej wyjątkowych linii, jakie widziałem w granicie”.

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Chyba się komuś coś pomyliło... [3]
    ...na podlinkowanym filmie stoi jak byk, Giuliano Cameroni, więc nie…

    13-01-2020
    Majkel