16 stycznia 2020 10:35

Filmowo: Gabriele Moroni na “Demencia Senil” 9a+

W samej końcówce 2019 roku Gabriele Moroni, jeden z najmocniejszych Włochów, przeszedł w Margalefie Demencia Senil 9a+.

Gabriele Moroni na “Demencia Senil” 9a+ (fot. Marco Zanone)

***

Jak tu nie uwiecznić na filmie przejścia drogi, nad którą męczyło się przez dobrych kilka lat? A były i takie próby, kiedy do sukcesu brakowało jednego trudnego przechwytu… Moroni po raz pierwszy wstawił się w Demencia Senil w sezonie 2014:

Pamiętam, że patrzyłem z dołu na drogę niezliczoną ilość razy, myśląc, że może mi podpasować, ale coś powstrzymywało mnie od spróbowania aż do grudnia 2014… Nigdy bym nie pomyślał, że własnie tego dnia rozpocznie się proces wielu wyjazdów, niesamowitych dni, ale też gównianych, zdarta skóra, krew, niezliczone metry plastra… Ale droga była warta tego wszystkiego i nigdy nie przestałem wierzyć!

Udało się 30 grudnia ubiegłego roku. Na filmie Włoch i długo wyczekane przejście (Mellow):
Demencia Senil poddała się do tej pory trzem włoskim wspinaczom. Palczasty, krótki przewis, w zasadzie dach, sektora Laboratori autorstwa Chrisa Sharmy z 2009 (choć drogę obił nie on, a Jordi Pou w 2004) przeszli wcześniej Stefano Ghisolfi (2015) i Stefano Carnati (2019, niedługo przed Moronim). Wszystkich powtarzających naliczono siedmiu.

Przy okazji… Ten sam sektor, ale wiele lat wcześniej. W 2008 roku Dave MacLeod przeszedł bez liny Darwin Dixit 8b+ (oryginalnie 8c), trenując psychę przed trudnym tradowym projektem w szkockim Ben Nevis.
Brunka
źródło: Mellow, arch. wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum