13 stycznia 2020 12:35

#doceńTOPR – jest odpowiedź MSWiA

“Wspaniale było stanąć z Wami do tej walki” – Beata Sabała-Zielińska dziękuje za wsparcie wszystkim osobom, które podpisały petycję mającą na celu poprawę sytuacji ratowników TOPR, i przekazuje odpowiedź Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Akcja nie przyniosła zakładanych rezultatów, jednak niezależnie od tego warunki ratowników ulegną w tym roku poprawie.

Dolina Mułowa – wyprawa ratunkowa TOPR (fot. T. Michalik)

O rozpoczęciu akcji informowaliśmy we wrześniu 2019 r., gdy Beata Sabała-Zielińska, autorka książki „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć”, wpadła na pomysł petycji #doceńTOPR. W petycji zawarto następujące postulaty:

  1. zwiększenie wynagrodzeń dla ratowników,
  2. zwiększenie liczby etatów w TOPR (obecnie 39 etatów),
  3. objęcie ratowników systemem emerytalnym pozwalającym na wcześniejsze przejście na emeryturę (obecnie 65 lat).

O odpowiedzi MSWiA Beata Sabała-Zielińska poinformowała na Facebooku:

Szanowni,Przyjaciele i wielbiciele TOPR-u, nadeszła odpowiedź z MSWiA. Niestety, nasza petycja nie zrobiła na nich…

Opublikowany przez Beatę Sabałą-Zielińską Sobota, 11 stycznia 2020

Z udostępnionych informacji wynika, że rząd nie planuje wypełnić postulatów petycji, jednak nie wycofuje się z wcześniejszych obietnic (złożonych przez premiera po akcji ratunkowej na Giewoncie), które częściowo pokrywają się z postulatami. Poczynając od początku 2020 r. ratownicy otrzymają:

  • 873 zł brutto podwyżki,
  • 11 dodatkowych etatów: 4 dla TOPR, 7 dla GOPR.

Niestety, zmniejszenie wieku emerytalnego dla ratowników jest niemożliwe, ponieważ TOPR jest stowarzyszeniem prywatnym, a nie służbą państwową.

Beacie, niezależnie od wyniku akcji #doceńTOPR (na który nie miała bezpośredniego wpływu), dziękujemy za zaangażowanie i doprowadzenie sprawy do końca.

Beata Sabała-Zielińska (fot. FB)

Portal Wspinanie.pl i organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Górskiego doceniają TOPR w imieniu środowiska górskiego – podczas 17. edycji KFG ratownicy otrzymali nagrodę Góry Wartości (Kraków Mountain Award – Mountain Values).

Nagrodę “Góry wartości” dla TOPR odebrał Jan Krzysztof(fot. Adam Kokot / KFG)

Michał Gurgul
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum