14 stycznia 2020 14:41

Crux Open 2020 – już wkrótce edycja nr. 3

Na przełomie stycznia i lutego warszawski Crux po raz trzeci zamieni się w boulderową arenę zmagań. Poprzednie dwie edycje Crux Open dostarczyły niezwykłych emocji sportowych i towarzyskich. Towarzyskich, bo dla wielu osób była to okazja, by zadebiutować w zawodach wspinaczkowych i powalczyć w dobrym towarzystwie znajomych i przyjaciół. Wszystko to w jednej grupie, często na tych samych boulderach co zawodnicy, których kojarzyć możemy z występów na pucharach czy mistrzostwach świata.

Crux Open to również wysoki poziom sportowy. Zawody przyciągają polską czołówkę i najlepszych zawodników państw sąsiednich. Niekwestionowaną gwiazdą dwóch poprzednich edycji był Mickael Mawem (relacja z 2019 r. – red.), którego charyzma i wysokie umiejętności podnosiły rangę zawodów. Mistrz Europy tym razem w Warszawie się nie pojawi. Nie zabraknie jednak znanych nazwisk.

Swój udział potwierdzili już najlepsi wspinacze Łotwy: Roland Rugens i młodziutki Edvard Gruzitis; mistrz Litwy Kipras Baltrunas, oraz mistrz Ukrainy Sergiej Topiszko. Rywalizacja zapowiada się niezwykle ciekawie za sprawą brytyjskiego wspinacza Nathana Philipsa. Nathan to boulderowy mistrz Wielkiej Brytanii i zwycięzca ostatniej edycji CWIF, zmagań uznawanych za jedne z najlepszych i najtrudniejszych towarzyskich zawodów na świecie. O tytuł Crux Open powalczą na pewno Rosjanie: Jewgienij Zazulin (zwycięzca Kraków Boulder Contest podczas 17. KFG) i Vadim Timonow (ostatnio rewelacyjnie wspinał się w Szwajcarii – red.). W finale liczymy oczywiście na Polaków. Kuba Jodłowski, Kuba Ziętek, Adrian Chmiała, Piotrek Schab, Roman Batsenko – to oni w ostatnich latach brylowali w polskich zawodach i ich udział w finale nie powinien być niespodzianką.

Crux Open 2019 (fot. Ola Drutkowska / Szymon Aksienionek)

Wśród kobiet w roli faworytki również Rosjanka, Irina Kuzmenko, brązowa medalistka ostatnich Mistrzostw Europy,  na koncie ma jeszcze świeże przejście boulderu 8A+. Nadzieję na zwycięstwo na pewno ma Ida Kupś, zwyciężczyni zeszłorocznego Crux Open, wielokrotna mistrzyni Polski. W świetnej formie zaprezentowała się niedawno Daria Brylova, a to za sprawą zwycięstwa na wspomnianym już wcześniej Kraków Bouldr Contest.

Na listach startowych, które wciąż są otwarte, jest już 600 zawodniczek i zawodników.

Strona FB zawodów: https://www.facebook.com/events/452241092392224/

Piotr Smaroń

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum