1 stycznia 2020 12:56

Bouldering w programie Youth Olympic Games 2022

Komitet Wykonawczy MKOl zdecydował o włączeniu konkurencji bouldering do programu Igrzysk olimpijskich młodzieży, które odbędą się w Dakarze w 2022 roku.

Igrzyska olimpijskie młodzieży (Youth Olympic Games YOG) są rozgrywane od 2010 roku. To międzynarodowe zawody sportowe dla młodzieży od lat 14 do 18 organizowane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Edycja, która odbędzie się w Senegalu będzie czwartą w historii.

Wspinanie pojawi się na YOG po raz drugi, ale tym razem w nieco okrojonej wersji. W 2018 roku w Buenos Aires zawodnicy rywalizowali w kombinacji olimpijskiej (czasówki, bouldering i prowadzenie). Pierwszymi i zapewne ostatnimi młodzieżowymi mistrzami olimpijskimi w tej konkurencji zostali Austriaczka Sandra Lettner i Japończyk Keita Dohi. Obecność wspinania sportowego wyłącznie jako boulderingu jest zapewne konsekwencją odchodzenia od formatu łączonego (patrz Delegaci MKOl za wspinaniem sportowym w Paryżu w 2024 roku!).

Komitet wykonawczy MKOl podjął decyzję dotycząca zakresu rywalizacji 3 grudnia 2019. Wśród włączonych do igrzysk sportów znajdą się także inne uważane za młodzieżowe, jak: break dance, skateboarding, koszykówka 3 na 3 i futsal. W sumie w Dakarze ma rywalizować ok. 4500 tys. młodych sportowców. Czy na boulderowej ścianie zobaczymy jakiegoś Polaka?

Źródło: olympic.org
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum