21 stycznia 2020 11:30

Batura Polish Winter Expedition 2020: w drodze do bazy

We wtorek do bazy pod Baturą wyruszył trekking wyprawy programu Polski Himalaizm Zimowy imienia Artura Hajzera – Batura Polish Winter Expedition 2020. Karawana, składająca się z około 100 osób, wyruszyła z Doliny Hunzy.

Przed wspinaczami i tragarzami 3, 4 dni drogi (fot. Agencja Lela Peak)

Przed wspinaczami i tragarzami trzy, cztery dni drogi. Baza powstanie na wysokości około 4200 m. Po jej założeniu rozpocznie się właściwa akcja górska. Wyprawa pod kierownictwem Piotra Tomali zaplanowana jest wstępnie do połowy marca.

Uczestnicy wyprawy wyruszyli z Polski 13 stycznia. W Islamabadzie spędzili trzy dni. W tym czasie udało się załatwić ostatnie formalności i uzupełnić zapasy żywnościowe i sprzętowe. Kolejnym etapem wyprawy był przejazd z Islamabadu do Chilas (14 godzin drogi) i dalej do Gilgit i Doliny Hunzy.

Przed trekkingiem do bazy (fot. (fot. Agencja Lela Peak)

Uzupełnianie zapasów (fot. Agencja Lela Peak)

Batura Sar (7795 m n.p.m.) to dwudziesty piąty szczyt świata. Po raz pierwszy został zdobyty w 1976 roku. Dotychczas odbyła się jedna nieudana próba zimowego wejścia (austriacka wyprawa, rok 1981). W lipcu 1988 roku na szczyt tego siedmiotysięcznika weszło dwóch Polaków: Paweł Kubalski i Zygmunt Heinrich.

Informacja prasowa

Więcej o celach wyprawy w wywiadzie z kierownikiem ekspedycji: Piotr Tomala o Batura Sar: „cel jest ambitny, ale wykonalny”.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum