30 stycznia 2020 12:58

Batura Sar: rozpoczęła się akcja górska

29 stycznia pięcioosobowy zespół wspinaczy wyprawy na Baturę (7795 m n.p.m.) wyszedł z rekonesansem w kierunku planowanego obozu 1. Udało się osiągnąć wysokość 4650 metrów.

Batura Sar (fot. Wojciech Flaczyński)

Zespół himalaistów wyszedł z bazy (4100 m n.p.m.) z samego rana z zamiarem przetarcia drogi w kierunku planowanego obozu 1. Początkowy etap prowadził w głębokim śniegu, sięgającym momentami po pachy – pokonanie jednego kilometrowego odcinka zajął wspinaczom półtorej godziny.

Baza (fot. Wojciech Flaczyński)

Po czterech godzinach udało się dotrzeć do wysokości 4600 metrów. Tam rozpoczęły się pierwsze trudności wspinaczkowe. Udało się je pokonać i na wysokości 4650 metrów założyć stanowisko i linę poręczową dla kolejnych zespołów. Łącznie akcja trwała osiem godzin. Wieczorem wszyscy wrócili bezpiecznie do bazy.

Podejście (fot. Mariusz Hatala)

Uskok (fot. Wojciech Flaczyński)

30 stycznia jest dniem przerwy i przygotowań do kolejnych wyjść w ścianę. Na razie warunki pogodowe są sprzyjające, choć problemem są największe od 26 lat opady śniegu. Miejscami pokrywa śnieżna ma 1,5 metra grubości. Najniższa temperatura zanotowana w Bazie to -27 stopni Celsjusza.

Informacja prasowa

Więcej o celach wyprawy w wywiadzie z kierownikiem ekspedycji: Piotr Tomala o Batura Sar: „cel jest ambitny, ale wykonalny”.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum