25 stycznia 2020 18:31

Adam Pustelnik szefem routesetterów linowych w Tokio!

Miła wiadomość dotarła z centrali IFSC. Organizacja ogłosiła składy sędziowskie i routesetterskie na nadchodzące Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Głównym routesetterem konkurencji prowadzenie został Adam Pustelnik.

Adam Pustelnik (fot. Eddie Fowke/IFSC)

Adam Pustelnik (fot. Eddie Fowke/IFSC)

Adam Pustelnik ma na koncie świetne przejścia w skałach i w górach (Dolomity, Kirgistan, Pakistan etc.). Wśród jego licznych osiągnięć znajdziemy między innymi:

 • wytyczenie z bratem Pawłem 1100-metrowej drogi Amba VI, 7c/c+ na zach. ścianie Ortotubka (rejon Ak-Su, Kirgistan 2006),
 • pierwsze polskie przejście trudności 8c+ (Infinity 11-/11, Frankenjura 2003),
 • powtórzenie legendarnej Action Directe 11/9a Wolfganga Güllicha (Frankenjura 2010),
 • poprowadzenie Silbergeiera 8b+ Beata Kammerlandera (Ratikon 2009),
 • przejście głośnej Orbayu 8c+/9a (według Adama i Nico Favresse ok. 8c) autorstwa braci Eneko i Ikera Pou (Naranjo de Bulnes 2011).

Od 2006 roku Adam posiada uprawnienia międzynarodowego konstruktora dróg, szefuje routesetterom na wielu imprezach rangi Pucharu Świata i Mistrzostw Świata. To on odpowiadał za drogi na Mistrzostwach Świata w Hachioji w 2019 roku.

Nominacja na głównego routesettera na niezwykle ważnych dla rozwoju wspinaczki sportowej Igrzyskach w Tokio to dowód jakości jego pracy w tym fachu. Trzymamy kciuki za wstrzelenie się w formę zawodników, co jest nie lada sztuką.

Adama w pracy nad drogami będą wspomagać Japończyk Hiroshi Okano i Czech Jan Zbranek.

Zespół routesetterski dla konkurencji bouldering będzie wyglądał następująco: Percy Bishton (GBR, szef), Manuel Hassler (SUI), Katja Vidmar (SLO), Romain Cabessut (FRA).

PS Zatem w Tokio będziemy mogli na pewno kibicować dwóm Polakom, ponieważ kwalifikację olimpijską wywalczyła Ola Mirosław.

Źródło: IFSC
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  sukces Adama, nas wszystkich, POLAKÓW! [26]
  Adam Pustelnik szefem routsetterów w prowadzeniu na olimpiadzie. Wielkie gratulacje!…

  24-01-2020
  bennyh