9 stycznia 2020 15:37

8c w miejsce 9a+? Jonatan Flor jako pierwszy powtarza “Viaje Morfo”

No no… Takie przeceny dawno nie było. Jonatan Flor powtórzył ubiegłoroczną nowość Jonathana Guadalcázara Viaje Morfo i powiedział: nie 9a+, ale 8c.

Jonatan Flor z chwytem z drogi “Metamorfosis” (fot. arch. Jonatan Flor)

Viaje Morfo Guadalcázar otworzył latem 2019 w rejonie Tárbena (prowincja Alicante). Wycenił ją na 9a+, swoje pierwsze w dorobku. Linia biegnie ścianą sektora Sa Torre i jest wariacją dwóch innych realizacji Hiszpana: Metamorfosis  i Viaje Astral.

Według Jonatana Flora Viaje Morfo bliżej do 8c (droga padła w piątej próbie), przy tym Hiszpan dodaje (za woguclimbing.com):

Końcówka Viaje Morfo jest wspólna z drogą Metamorfosis. Ta ostatnia w 90% jest sztuczna (sam Guadalcázar tłumaczy to kruchą skałą i koniecznością podklejania chwytów – red.). To jeden z problemów tego rejonu. Wspaniała ściana, bardzo piękne miejsce, ale drogi są w większości spreparowane, w niektórych przypadkach zupełnie bez potrzeby. Niestety, problem powtarza się w większej ilości sektorów Alicante. Sądzę, że powinno się to zmienić.

A jak na taką „degradację” reaguje sam autor? Nie do końca wierzy, że mógł się aż tak pomylić. Nawet biorąc pod uwagę, że to Flor może pochwalić się bogatszym dorobkiem. Mimo to pisze: „cieszę się, że droga, na której spędziłem tyle czasu, została powtórzona”.

Jonathan Guadalcázar pewnie z niepokojem spogląda teraz w kierunku Crevillente (także w prowincji Alicante), gdzie niedawno sfinalizował swój super projekt Ataxia Hiperextension, wyceniając go na 9b…

A wracając do dorobku Jonatana Flora. Hiszpan ma za sobą fantastyczny rok. Poniżej wybrane przejścia:

Brunka
źródło: woguclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum