23 stycznia 2020 10:12

400-metrowa “Déjà” w Rätikonie z pierwszym klasycznym przejściem Fabiana Buhla

„Ostatniej jesieni mój umysł był pochłonięty Déjà, 10-wyciągową drogą w Rätikonie. Nie tylko w ubiegłym roku, to projekt, który zaczął się dla mnie cztery lata temu, po tym jak wskazali mi go Beat Kammerlander i Michi Wyser”. Tak zaczyna swoją opowieść o Déjà Fabian Buhl. Niemiec ostatecznie uklasycznił drogę 27 listopada 2019 roku.

Linia “Déjà”, Rätikon (fot. arch. Fabian Buhl)

Déjà liczy 400 metrów, kluczowa długość – wyceniona na 8c+, to wyciąg nr 5. Linię obili w 1992 roku Michi Wyser i Andres Lietha, ale na uklasycznienie trzeba było czekać aż 27 lat. Sztuki tej dokonał właśnie 29-letni Fabian Buhl.
Niemiec poświęcił na drogę mnóstwo czasu i pracy. Jeździł do Rätikonu sam (drobiazgowo szlifując patenty, zaliczając nocne sesje w ścianie, czekając na pogodę – do przejścia cruxa potrzebne są idealne warunki) i z różnymi partnerami. Pierwszym był Jacopo Larcher, później między innymi Melissa Le Neve, w międzyczasie zabierał na wspinanie przyjaciół. Ale w finalnym przejściu towarzyszył mu jeden z pomysłodawców drogi:

Od 6 października byłem całkowicie pochłonięty tą piękną drogą! Z każdym kolejnym dniem czułem, że jestem coraz bliżej sukcesu, ale crux wciąż pozostawał niezrobiony. Od tamtego czasu trudno mi było znaleźć asekuranta, a pogoda stale się pogarszała. Niemniej jednak Andres (Lietha – red.) był zawsze na miejscu i tak jak ja walczył w trudnych warunkach, żeby mnie wesprzeć i zakończyć 27-letnią historię z tą drogą.

Tego dnia Buhl pokonał wszystkie wyciągi w pierwszej próbie, a całość zajęła mu “surrealistyczne 5 godzinach”.

Déjà  8c+, 400 m, Rätikon (7. Kirchlispitze)
Poszczególne wyciągi: 6a+, 6c+, 6b+, 7c, 8c+,7c+, 6b+, 6b+,7c+,7a, 8a+, 6b+
Obicie: Michi Wyser i Andres Lietha, wrzesień 1992
Pierwsze przejście klasyczne: Fabian Buhl (Andres Lietha), listopad 2019

***

Fabian Buhl to doskonały, wszechstronny wspinacz – skalny, tradowy, mikstowy. Wśród jego górskich przejść są między innymi takie perełki jak: Nirvana (8c+, pierwsze powtórzenie, Sonnwendwand), Ganesha (8c, solo, Sonnwendwand),  Sueños de invierno (8a, pierwsze przejście klasyczne w zespole z Alexem Huberem, Naranjo de Bulnes). Dwa lata temu zadebiutował w górach wysokich, przechodząc w Pakistanie nową drogę Big Easy (5.10+/A1, znów w zespole z Alexem Huberem, Choktoi Ri, Suma Brakk).

Brunka
źródło: Instagram, planetmountain.com, archiwum wspinanie.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum