27 grudnia 2019 12:36

Spotkania z Górami – Jak zorganizować trekking w Himalaje

Na kolejne z cyklu Spotkań z Górami zapraszamy już 15 stycznia. Uczestników czeka lekcja trekkingu zabarwiona opowieściami z samego serca Himalajów. Prelegentami będą doświadczeni przewodnicy i piloci wypraw trekkingowych — Katarzyna oraz Andrzej Mazurkiewiczowie. Podzielą się z nami wiedzą na temat tego, jak przekroczyć lodowatą rzekę (gdzie nie ma mostów), poradzić sobie z brakiem łączności w Indiach (z powodu zakazu używania telefonów satelitarnych) i bezpiecznie dotrzeć do celu w najwyższych górach świata.

Himalaje zazwyczaj kojarzą się z zimowymi wyczynami na wysokościach, z nadludzkim wysiłkiem, ciężkim sprzętem wspinaczkowym i długimi dniami oczekiwania na okno pogodowe. A to nie tylko ośmiotysięczniki i strefa śmierci. To także (i dla naszych prelegentów — przede wszystkim) malownicze krajobrazy skrywające niezliczone możliwości do pieszych wędrówek. Dżammu i Kaszmir, Zanskar Range i Rupshu, Sikkim, czy Himalaje Nepalskie — to tylko niektóre z rejonów, jakie eksplorowali nasi goście. Nogi zaprowadziły ich w najdalsze i najbardziej skryte zakątki Azji. Niech Was jednak nie zmylą barwne zdjęcia, urocze wioski, zaciekawione dzieci biegające dookoła przybyszów z dalekiego wschodu, smak i aromat azjatyckich potraw.

Wędrówka w rejonie Rupszu (fot. Katarzyna i Andrzej Mazurkiewicz / terra.waw.pl)

Codzienność w Himalajach nie jest prosta, a trudności wędrówki dalece wykraczają poza niewygodę weekendowych wypadów. Zdziwi się ten, kto po Himalajach spodziewa się samych zachwytów. Kapryśna pogoda, duże wysokości, problemy z aklimatyzacją, trudności z zaopatrzeniem w wodę pitną oraz pożywienie. Ciężki plecak, w którym trzeba dźwigać ekwipunek na całą wyprawę. Mroźne noce i gorące dni. Polityka krajów mocno odbiegająca od znanych nam realiów. Podróż narażająca na wyczerpanie nie tylko fizyczną tężyznę, ale także morale. O tym, z czym zmierzycie się podczas trekkingu w Himalajach oraz jak przygotować się do niego, opowiedzą jedni z najbardziej doświadczonych w tym obszarze podróżników.

Trekking w Himalajach – Tilicho Lake ((fot. Katarzyna i Andrzej Mazurkiewicz / terra.waw.pl)

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie z pasji do wędrówek górskich uczynili sposób na życie. Poznali się w Tatrach. Oboje zrezygnowali z karier naukowych na rzecz wędrówki. W 1998 roku pierwszy raz wyruszyli w Himalaje. Od tamtego czasu przemierzyli niezliczone kilometry u podnóży najwyższych szczytów świata. Dali się zaskoczyć serii niespodzianek czyhających na śmiałków wypuszczających się w dziewicze rejony Himalajów. Przeszli wieloletnią szkołę trekkingu i biwakowania w trudnych warunkach.

Most w Zanskarze (fot. Katarzyna i Andrzej Mazurkiewicz / terra.waw.pl)

Podczas styczniowego Spotkania z Górami podzielą się z uczestnikami swoim doświadczeniem w zakresie organizacji dłuższych wędrówek w górach wysokich oraz przedstawią specyfikę różnych rejonów trekkingowych w Himalajach. Odpowiedzą na pytania o to, kiedy jechać? Gdzie spać i co jeść? Jak przygotować się kondycyjnie? Jak podróżować, by zostawiać po sobie jak najmniejszy ślad? Jaki sprzęt zabrać, aby plecak nie stał się naszym najgorszym wrogiem? Słowem: trekkingowe Himalaje w pigułce!

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewicz (fot. arch. K. i A. Mazurkiewicz)

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie

Przewodnicy trekkingowi, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. Łączą zamiłowanie do wędrówek z pasją fotografowania. Od wielu lat organizują i pilotują wyprawy po Azji. Przemierzyli między innymi: Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, Turcję, Gruzję, Kirgistan, a także Wenezuelę, Tanzanię i Namibię. Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Od 1994 prowadzą Agencję Podróżniczą Terra Incognita, pilotują wyprawy trekkingowe, zorganizowali blisko 200 autorskich wypraw trekkingowych w Himalaje i inne góry świata dla niewielkich grup. Prezentują pokazy slajdów ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA. Wydali przewodnik trekkingowy „Himalaje indyjskie” oraz album „Himalaje – szlakiem karawan i pielgrzymów”.

***

Więcej o wydarzeniu na stronie: https://www.skalnik.pl/blog/jak-zorganizowac-trekking-w-himalaje/
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2660888257292286/

Temat: Jak zorganizować trekking w Himalaje
Prelegent: Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie
Miejsce: Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Politechnika Wrocławska, budynek A1, sala 329
Data: 15.01.2019, godz. 19:00

Organizatorzy i patron imprezy portal wspinanie.pl zapraszają na spotkanie.

Cykliczne prelekcje i pokazy pod nazwą Spotkania z Górami organizują i sponsorują: Sklepy Górskie Skalnik, Dyskusyjny Klub Filmowy DKF Politechnika, Politechnika Wrocławska, Silver Rock, Volven, VI.6+, ściana wspinaczkowa Zerwa.

Zgodnie z tradycją – wstęp wolny!
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum