17 grudnia 2019 08:39

Odbył się Scout Drytool Cup

W minioną sobotę rozegrane zostały zawody otwierające cykl Pucharu Polski w Drytoolingu. Po raz pierwszy zawody odbyły się nie w plenerze, a na ścianie wspinaczkowej. W częstochowskim obiekcie Scout Sport zawodnicy mieli do pokonania 4 drogi eliminacyjne stylem flash / red point, ponadto musieli zmieścić się w limitach czasu obowiązujących na poszczególnych drogach. Finaliści zmierzyli się z najtrudniejszą drogą na całej imprezie i pokonywali ją onsajtem.

Scout Drytool Cup 2019 (fot. Janek Mondzelewski)

Wyceny dróg zawierały się w przedziale D5-D8, jednak największą trudnością nie była cyfra, a bardzo duże urozmaicenie formacji. Wspinacze, przyzwyczajeni do warunków znanych z naszych kamieniołomów i betonów, musieli przestawić się na zupełnie inny rodzaj chwytu i tarcia czy haczenia. Dodatkowo nawet łatwiejsze drogi wymuszały mocny balans ciała. Zatem częstochowska impreza udowodniła, że drytooling to nie tylko siła. Technika i pomysłowość są tak samo ważne.

Scout Drytool Cup 2019 (fot. Janek Mondzelewski)

Za przygotowanie wszystkich dróg oraz sędziowanie odpowiedzialna była Ola Kosek. Jej zdaniem impreza przebiegła na wysokim poziomie sportowym, mimo że jej formuła był dla zawodników nowością. W większości pokazali oni spore umiejętności i serce do walki. Natomiast Iga Marszałek, która zarządza ścianą Scout Climb, powiedziała nam, że mimo  sporych obaw o bezpieczeństwo, wywołanych widokiem kilkudziesięciu nielonżowanych dziab, zawody okazały się bardzo bezpieczne. Na zupełnie inny aspekt zwrócił uwagę Mariusz Knysak, organizator zawodów. Wg niego, podobnie jak panel nie zastąpi skały, tak drytooling pod dachem nie zastąpi tego, co znamy ze Złotej Góry czy Lutyni. Jednak dla rozwoju dyscypliny niezbędne jest stawianie przed wspinaczami coraz to nowych wyzwań, w ten sposób stymulując ich sportowy rozwój oraz tworzenie bazy treningowej.

Scout Drytool Cup 2019 – finaliści (fot. Janek Mondzelewski)

Bardzo dobre przyjęcie imprezy przez uczestników świadczy, że jest to dobry kierunek. Pozostaje więc liczyć na to, że kolejne obiekty podążą szlakiem przetartym przez Scout Sport i tego typu imprez pojawi się w kalendarzu więcej.

Scout Drytool Cup 2019 – finał (fot. Janek Mondzelewski)

Organizatorzy, za naszym pośrednictwem, pragną podziękować za pomoc w zorganizowaniu imprezy firmie Grivel. Trudno byłoby też przecenić wkład: Marysi Gęgi, Michała Węzika, Czarnego, Kuby Szoty i Michała Janusa.

Wyniki finałów

Dziewczyny

 1. Anna Serwata
 2. Alicja Marzec
 3. Iwona Szkróbka

Podium kobiet (fot. Janek Mondzelewski)

Chłopaki

 1. Aleksander Huszczo
 2. Piotr Ścibor
 3. Marcin Juraszek
 4. Mariusz Patyk
 5. Daniel Sznyder
 6. Paweł Olendzki
 7. Kamil Serwata
 8. Igor Kardynał

Podium mężczyzn (fot. Janek Mondzelewski)

Pełne wyniki TUTAJ.

Najlepsze przejścia:

Organizatorzy Scout Drytool Cup 
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Odbył się Scout Drytool Cup [1]
  https://youtu.be/ffjWz_tpxFU

  18-12-2019
  PrzemekK