27 grudnia 2019 11:44

Mingma Gyalje Sherpa jednak uderzy zimą na K2!

Wygląda na to, że zimowa wyprawa na K2, którą obserwatorzy już prawie spisali na straty jednak się odbędzie. Zespół Mingma Gyalje Sherpy uzyskał pozwolenie na zdobywanie szczytu a sprzęt wyprawy wylądował już w Islamabadzie.

Ekipa Mingma Gyalje Sherpa, z którą Nepalczyk zamierza zdobywać zimą K2

Początkowy skład ekipy Mingma Gyalje Sherpy, z którą Nepalczyk zamierza zdobywać zimą K2

Mingma Gyalje Sherpa ogłosił zamiar zdobycia tej zimy K2, drugiej góry Ziemi i ostatniego niezdobytego zimą ośmiotysięcznika we wrześniu br.

W skład ekipy dowodzonej przez niezwykle doświadczonego Nepalczyka (na samym K2 był dwukrotnie) mieli wejść Islandczyk John Snorri Sigurjónsson oraz Chińczyk Gao Li. Ten pierwszy ma także K2 na koncie oraz Lhotse. Chińczyk jest również obeznany z ośmiotysięcznikami, zdobył Mount Everest, Lhotse i Makalu.

Nepalczyk uruchomił publiczną zbiórkę na ten cel. Zbiórka nie powiodła się, zebrano 111$ z planowanych 75 tysięcy. Przed paroma tygodniami Mingma informował właśnie o problemach finansowych. Wydawało się, że oznacza to fiasko projektu.

Jednak 19 grudnia zespół uzyskał pozwolenie na atakowanie szczytu z poszerzonym składem wyprawy:

  • Mingma Gyalje Sherpa (Nepal),
  • Tamting Sherpa (Nepal),
  • Pasang Namgel Sherpa (Nepal),
  • Kili Pempa Sherpa (Nepal),
  • John Snorri Sigurjónsson (Islandia),
  • Gao Li (Chiny),
  • Tomaz Rotar (Słowenia).

Ekipę wzmocnili doświadczeni Szerpowie oraz Słoweniec Tomaz Rotar, który ma na koncie trzy ośmiotysięczniki: Everest, K2 i Kanczendzongę.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że zespół będzie wspinał się z użyciem tlenu z butli. Tak członkowie ekipy zdobywali swoje ośmiotysięczniki latem.

Być może nie będzie to w tym sezonie zimowym jedyna wyprawa działająca na K2. Zamiar wspięcia się na K2 ogłosili Denis Urubko, Don Bowie i Lotta Hintsa. Ma to nastąpić po ewentualnym sukcesie (aklimatyzacji?) na Broad Peak.

Źródło: apricottours.pk 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum