16 grudnia 2019 17:26

Batura (7795 m) celem zimowej wyprawy programu Polski Himalaizm Zimowy

Batura Sar (7795 m n.p.m.) będzie celem najbliższej zimowej wyprawy unifikacyjnej programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. W połowie stycznia 2020 roku do Pakistanu wyleci grupa ośmiu wspinaczy.

Batura Sar (fot. Paweł Kubalski)

Wyprawa unifikacyjna na Baturę będzie kolejnym etapem przygotowań do przyszłorocznej zimowej wyprawy na K2. Kierownikiem ekspedycji został Piotr Tomala, szef programu Polski Himalaizm Zimowy. Zastępcą kierownika wyprawy będzie Rafał Fronia. Ekspedycja realizowana jest we współpracy z Przedsiębiorstwem Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A.

W połowie stycznia do Pakistanu wyleci łącznie ośmiu alpinistów. W wyprawie uczestniczyć będą między innymi: Wojciech Flaczyński, Filip Babicz i Mariusz Hatala. Skład uzupełnią: Krzysztof Stasiak, Marco Schwidergall i Oswald Rodrigo Pereira, który będzie filmowcem ekspedycji. Wspinacze powinni wrócić do kraju w pierwszej połowie marca 2020 roku.

Piotr Tomala, szef programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera:

Batura to bardzo ciekawy cel. To wysoki i mało eksplorowany siedmiotysięcznik. To pozwoli nam sprawdzić się na wysokości zbliżonej do ośmiu tysięcy, w trudnych warunkach zimowych. Przez ostatni tydzień uczestniczyliśmy wraz z kadrą naszego programu w zgrupowaniu Polskiego Związku Alpinizmu w Tatrach Słowackich. Przeszliśmy niezbędne szkolenia, ale mieliśmy też okazję do wspinania. Mogę zapewnić, że alpiniści, którzy za miesiąc wylecą do Pakistanu, są zdrowi i w znakomitej formie.

(fot. Paweł Kubalski)

Agnieszka Han, Wiceprezes Zarządu PPF Hasco-Lek S.A:

Bardzo mocno trzymamy kciuki za uczestników kolejnej wyprawy, którą możemy wspierać w ramach współpracy z Polskim Związkiem Alpinizmu. Mamy nadzieję, że ambitny cel, jaki postawili przed sobą polscy himalaiści, będzie kolejnym krokiem, w drodze do osiągnięcia największego marzenia, jakim jest zdobycie w przyszłym roku szczytu K2.

Po lewej Batura II, po prawej Batura I (fot. Paweł Kubalski)

Po lewej Batura II, po prawej Batura I (fot. Paweł Kubalski)

Batura Sar to 25. szczyt świata. Po raz pierwszy został zdobyty w 1976 roku. Dotychczas odbyła się jedna nieudana próba zimowego wejścia (austriacka wyprawa, rok 1981). W lipcu 1988 roku na szczyt tego siedmiotysięcznika weszło dwóch Polaków: Paweł Kubalski i Zygmunt Heinrich.

Informacja prasowa PHZ
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    unifikacja [17]
    Ambitny cel.Na starcie mają miesiąc spóźnienia.Czarno to widzę. Składu nie…

    17-12-2019
    łojant