28 listopada 2019 17:02

Z cyklu Spotkania z Górami: Rowerami po Grenlandii – Jakub Rybicki

Już 11 grudnia zapraszamy na kolejną prezentację z cyklu Spotkania z Górami na wrocławskiej Politechnice. Nasz wyjątkowy gość, Jakub Rybicki, opowie o ostatnim projekcie i jego realizacji – czyli o tym, jak przejechać przez zaśnieżoną, mroźną i skutą lodem Grenlandię… rowerem.

Duet – Jakub Rybicki i Paweł Wicher w marcu 2016 roku postawił przed sobą nie lada wyzwanie – trip przez góry, jeziora i fiordy Grenlandii. Ich środek lokomocji może wydać się dość nietypowy jak na surowe warunki tej wyspy. Jazda rowerem po lodzie, dużej ilości śniegu i w temperaturze, której pozytywnym aspektem jest jedynie powodowanie silnej motywacji do ruchu, by się ogrzać, wymaga z pewnością doświadczenia, dobrego przygotowania i przemyślanej logistyki. Team brał pod uwagę takie rzeczy jak spotkanie z niedźwiedziem czy bardziej przyziemną awarię roweru. Na szczęście na ich szlaku niedźwiedzie polarne nie występują.

Szlak Arctic Circle Trail rozciąga się pomiędzy dwoma miastami Grenlandii – Kangerlussuaq a Sisimiut. Bohaterowie grudniowego spotkania przemierzyli około 500 km. Trzeba jednak zaznaczyć, że na tej największej wyspie świata prawie nie ma dróg, dlatego większość odbyła się w stylu ultra off road. Szlak przechodzi przez góry, więc pokonanie go na rowerze to nie tylko nie lada wysiłek, lecz także przygotowanie sprzętowe. Do tego celu Jakub i Paweł wyposażyli się w specjalne rowery, tak zwane fatbajki – czyli rowery górskie z szerokimi przynajmniej na 4 cale oponami. Dzięki nim dużo łatwiej jedzie się po piasku, czy tak jak w tym przypadku – po śniegu. Oczywiście na taką wyprawę potrzeba nie tylko środka lokomocji. Pulki podpięte do rowerów ważyły ok. 30 kg, co już nieco komplikuje strome podjazdy i wygodę poruszania się, nawet na szerokich kołach…

Podróżnik na spotkaniu opowie o szczegółach tej ostatniej wycieczki rowerowej, podczas której z Pawłem jako pierwsi Polacy porwali się na zimowy przejazd przez Grenlandię – jak jeździ się przez lodowe jaskinie, czy zorza polarna powoduje bezsenność i czy renifer przebiegający przez drogę przynosi nieszczęście? Dużo więcej zdradzać nie chcemy, ponieważ o wiele lepiej zrobi to prelegent na Spotkaniach z Górami. Zwłaszcza, że prezentacja opatrzona będzie zapierającymi dech zdjęciami Jakuba.

Fotograf ma na swoim koncie kilka prestiżowych nagród (m. in. Travel Photographer of The Year i Grand Prix na Kolosach). Ponadto mówi o sobie, że umie dzielić się przeżyciami z publicznością, a jak widać po materiałach nie boi się kamery. Grudniowe Spotkania z Górami zapowiadają się w wyjątkowym rowerowym klimacie, w sam raz pasującym do zbliżających się zimowych chłodów.

Na spotkanie zapraszają Spotkania z Górami, współorganizatorzy i sponsorzy: Sklepy Górskie Skalnik, Dyskusyjny Klub Filmowy DKF Politechnika, Politechnika Wrocławska, Salewa, Silver Rock, Volven, VI.6+, ściana wspinaczkowa Zerwa. Patronem medialnym jest portal wspinanie.pl.

Więcej o wydarzeniu na stronie: https://www.skalnik.pl/blog/rowerami-po-grenlandii/

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2427521147521528/

Informacja prasowa

Temat: Rowerami po Grenlandii
Prelegent: Jakub Rybicki
Miejsce: Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Politechnika Wrocławska, budynek A1, sala 329
Data: 11.12.2019 r., godz. 19:00

Jakub Rybicki – fotograf i dziennikarz. Współpracuje z wydawnictwami podróżniczymi: magazynem National Geographic Traveler, Podróże, Kontynenty, Rowertour, Bikeboard, Elle, Peron4 i innymi gazetami/portalami. Na swoim koncie ma kilka nagród fotograficznych: Travel Photographer of The Year i Sony WPO oraz polskie VIVA! Photo Awards i Grand Prix festiwalu Kolosy. Specjalizuje się w tematach krajów byłego ZSRR i interesuje kulturą Bliskiego Wschodu. Pilot wycieczek i alpinista. Brał udział w narodowej wyprawie na niezdobyty siedmiotysięcznik i przejechał rowerem po zamarzniętym Bajkale. Jest również autorem książki “Po Bajkale”. Poza tym rowerem, autostopem, konno i samochodem przejechał około 60 krajów i ma talent do wystąpień przed każdą publicznością.

Pod patronatem
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum