26 listopada 2019 14:54

Ukazał się „Upadek olbrzymów. Historia wspinaczek himalajskich od epoki imperiów do epoki skrajności”

Ukazało się polskie wydanie nagradzanej monografii „Upadek olbrzymów. Historia wspinaczek himalajskich od epoki imperiów do epoki skrajności” autorstwa Maurice’a Issermana i Stewarta Weavera.

„Upadek olbrzymów. Historia wspinaczek himalajskich od epoki imperiów do epoki skrajności”, Maurice Isserman i Stewarta Weaver, 2019

„Upadek olbrzymów. Historia wspinaczek himalajskich od epoki imperiów do epoki skrajności”, Maurice Isserman i Stewarta Weaver, 2019

W tej z rozmachem opowiedzianej i bogato ilustrowanej książce dwaj historycy Maurice Isserman i Stewart Weaver przedstawiają pierwszą od pół wieku niezwykle obszerną, obfitującą w szczegóły oraz interesujące fakty historię wspinaczek himalajskich. Znajdziemy tu relacje z najważniejszych wypraw od początku XIX wieku. Jest także ważny wątek kulturalno-społeczny.

W powieści są przedstawione takie postaci jak: Martin Conway – który stał na czele pierwszej himalajskiej ekspedycji w 1892 roku, Fanny Bullock Workman – pionierka w wyprawach po łańcuchu Karakorum, George’a Mallory’ego – romantyczny męczennik Everestu, Charlie Houstona – który poprowadził amerykańską ekspedycję na K2 w latach 30. i 50. XX wieku, Ang Tharkaya – legendarny Szerpa, i wielu innych.

Autorzy opisują wpływ politycznych i społecznych zmian na świat himalaizmu i przedstawiają złożoną analizę kultury wspinaczkowej.

Książka zdobyła prestiżową nagrodę Banff Mountain Book Festival Award.

Charles S. Houston, współautor K2: The Savage Mountain napisał:

Autorom „Upadku olbrzymów” udało się uchwycić samą istotę himalaizmu. Książka jest świetnie napisana i jest źródłem gruntownej wiedzy dla wszystkich zainteresowanych tym tematem.

Książka jest dostępna w promocyjnej cenie w księgarni wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum