25 listopada 2019 10:21

Ola Przybysz i jej drugie 8c+ w Yangshuo – “Redpoint Dinner”

Świetna wiadomość z dalekich Chin. Ola Przybysz poprowadziła Redpoint Dinner 8c+ w rejonie Yangshuo. Mimo że ma już na koncie jedną 8c+, to właśnie ostatnie przejście uważa za zdecydowanie najtrudniejsze.

Ola na “Redpoint Dinner” 8c+ (fot. Matt Ray)

***

„Najtrudniejsza droga, jakiej kiedykolwiek dotykałam, i zdecydowanie najpiękniejsza” – pisze Ola. To jedna z tych długich, wybierających dróg, na których spada się coraz wyżej i wyżej. Linia ma około 40 metrów wysokości. Obił ją przed 10 laty Chris Sharma, trzy lata później jako pierwszy poprowadził Chińczyk Qinghua Wang. Oryginalnie wyceniona na 9a, przez powtarzających uważana za 8c+ lub 8c+/9a.

Ola:

To moja druga 8c+, wydaje mi się (zdecydowanie) o stopień trudniejsza. Ma najtrudniejsze pojedyncze ruchy, jakie robiłam, i wymaga ogromnej wytrzymałości.

Premierowe 8c+ Ola poprowadziła także w Yangshuo. Dwa lata temu padło tam Spicy Noodle 8c+. Rok wcześniej pokonała inny miejscowy klasyk – China Climb 8c.

Ola w Yangshuo (fot. Karma Productions)

To oczywiście jedno z najlepszych przejść zrobionych przez Polki w ogóle. W 2012 roku jako pierwsza z 8c+ zmierzyła się Ola Taistra, padło Cosi fan tutte 8c+ w sektorze Piscinieta w Rodellarze. W 2016 roku Kinga Ociepka-Grzegulska zrobiła Szaleństwo ludzi zdrowych VI.7+ w Jaskini Mamutowej, a niedługo później Sprawę honoru VI.8)

***

Już niedługo spotkacie Olę na 17. Krakowskim Festiwalu Górskim (prelekcja: sobota 7 grudnia, godz. 13.10, główna sala festiwalowa). Zapraszamy!

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum