21 listopada 2019 08:57

W Alpach zginęli Max Bonniot i Pierre Labbre

Podczas wspinaczki na l’Aiguille du Plan zginęli Max Bonniot i Pierre Labbre, bardzo doświadczeni francuscy alpiniści, jedni z najbardziej utalentowanych w swoim pokoleniu.

Max Bonniot i Pierre Labbre

Max Bonniot i Pierre Labbre

Francuzi planowali przejście drogi Chrisa Boningtona i Lito Tejady-Flores na Aiguille du Plan (masyw Mont Blanc). To piękna linia wytyczona w 1965 roku na zachodniej ścianie, którą w 2014 roku Jeff Mercier i Corrado Pesce przeszli zimowo-klasycznie.

Max i Pierre fatalną wspinaczkę rozpoczęli 19 listopada o 4 rano. Zespół nie kontaktował się przez cały dzień, co uruchomiło akcję poszukiwawczą. Śmigłowcowy rekonesans dokonany rankiem 20 listopada ukazał ratownikom ciała dwóch wspinaczy, byli związani liną.

Ten zespół był bardzo doświadczony. Mieli na koncie wiele wspólnych trudnych wspinaczek, wspólne nowe drogi w Alpach, np. na Barre des Écrins i innych górach świata.

31-letni Bonniot w 2013 roku wytyczył nową drogę na Alasce, Grandes Jorasses,  2017 roku nową drogę na północnej ścianie Pangbuk North (6589 m) w Nepalu.

O 38-letni Labbre mieliśmy okazję także wiele pisać. W 2011 roku dokonał zimowego przejścia Super Integrale de Peuterey w masywie Mont Blanc, rok później wytyczył nową drogę na Latok II.  W 2013 wytyczył nową drogę na południowej ścianie Gaurishankar (7134 m). W 2015 dopisał kolejne świetne przejście na Dazampa Tse (6293 m). Dwa lata później kolejna wyprawa i pierwsze przejście północno-wschodniej ściany Pandra (6700 m).

Źródło: montagnes-magazine.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum