24 listopada 2019 09:26

„Manaslu – góra duchów” zwycięża w Torelló

Grand Prix na 37. Festiwalu Filmów Górskich i Przygodowych w Torelló zdobył austriacki film fabularny Geralda Salmina – „Manaslu – góra duchów”. Film już 5 grudnia będą mogli zobaczyć widzowie Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

Urodzony w Południowym Tyrolu Hans Kammerlander to wyjątkowy himalaista, jeden z najlepszych w historii. W 1996 roku dokonał najszybszego wejścia na Mount Everest i zjechał z góry na nartach. Wszedł na trzynaście ośmiotysięczników.

Gerald Salmina przedstawił historię tragicznej wyprawy Hansa Kammerlandera, podczas której ginie dwójka jego partnerów. Sam Hans cudem unika śmierci. Dramat na Manaslu staje się również pretekstem do osobistej spowiedzi Hansa, w czym pomaga słynny reżyser Werner Herzog.

Film będzie wyświetlany w czwartkowy wieczór w krakowskim kinie Kijów w ramach 17. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Bilety na ten seans znajdziecie tutaj.

Drugim filmem nagrodzonym w Torelló jest „Climbing Blind” w reżyserii Alastaira Lee. To historia niewidomego wspinacza Jessego Duftona, który pokonuje słynną turnię u wybrzeży Szkocji. Jednak to, co wyróżnia ten wyczyn od innych (na Old Man of Hoy wspinali się już seniorzy, dzieci i osoby z niepełnosprawnością), to styl wspinaczki. Bohater pełnej napięcia, ale i momentami wesołej historii, całą drogę prowadzi na tradzie.

Również ten film będzie można zobaczyć w Krakowie w sobotę na Uniwersytecie Ekonomicznym. O pracy nad filmem oraz niezwykłej osobowości Duftona opowie sam reżyser, który w tym roku odwiedzi KFG.

Źródło: torellomountainfilm.cat
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum