7 listopada 2019 20:40

„Lhotse ’89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki”

Właśnie ukazała się książka „Lhotse ’89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki”, to niepublikowane zapiski dziennikarki Elżbiety Piętak, uczestniczki wyprawy na Lhotse, którą przerwała tragiczna śmierć Jerzego Kukuczki.

„Lhotse '89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki”, Elżbieta Piętak, Dariusz Piętak, 2019

„Lhotse ’89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki”, Elżbieta Piętak, Dariusz Piętak, 2019

Elżbietę Piętak na wyprawę na południową ścianę Lhotse zaprosił sam Jurek Kukuczka, zależało mu, by powstał z niej film dokumentalny. Nas okładce książki czytamy:

Południowa ściana Lhotse to jedna z najtrudniejszych ścian w Himalajach – trzy tysiące metrów wymagającego terenu z trudnościami rosnącymi wraz z wysokością. Jej przejście uznano za największe wyzwanie himalajskie XX i XXI wieku. Mierzyli się z nią najlepsi na świecie wspinacze.

Jerzy Kukuczka dwa lata wcześniej zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. I nie miał dość. Na Lhotse zaprosił dziennikarkę z Telewizji Katowice, jego rodzinnego miasta. Elżbieta Piętak miała dwie pasje, wspinaczkę i filmowanie. Podczas wyprawy prowadziła dziennik, w którym notowała zdarzenia ważne i powszednie. „Tak naprawdę potrzebne jest szczęście. Jurek zawsze mówi, że oprócz umiejętności, rozsądku i wiary trzeba mieć właśnie szczęście. Przypomniały mi się różne publikacje, które ukazywały się na temat jego wspinania, wywiady z nim. Wielokrotnie przewijało się słowo szczęście.”

24 października 1989 roku Kukuczka nie odezwał się do bazy o umówionej godzinie. Kilka dni później świat obiegła tragiczna wiadomość: Jerzy Kukuczka zginął na południowej ścianie Lhotse.

Książka jest estetycznie wydana i pięknie ilustrowana, w większości fotografiami autorki.

Pozycja „Lhotse ’89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki” znajdziecie w promocyjnej cenie w księgarni wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum