27 listopada 2019 11:19

Fantastyczne tradowe przejście Hazel Findlay. Brytyjka powtarza “Magic Line” 5.14c/8c+

Lubi takie mentalne wyzwania Hazel Findlay… Brytyjka uchodzi przecież za specjalistkę od tradowych wyzwań. To, że jest mistrzynią wspinania na własnej, udowadnia właściwie w każdym sezonie. Teraz powtórzyła Magic Line 5.14c/8c+ w Yosemite.

https://www.instagram.com/p/B5UdQjRHVtt/

Magic Line to, obok Meltdown Beth Rodden (notabene w ubiegłym roku powtórzona po raz pierwszy po 10 latach od powstania przez Carlo Traversiego), najtrudniejsza jednowyciągowa linia na własnej w Dolinie. 35-metrowa rysa wygląda niesamowicie. W 1996 roku otworzył ją słynny Ron Kauk. Droga padła wówczas w stylu PP, w ubiegłym roku styl ojca poprawił Lonnie Kauk – jako pierwszy poprowadził drogę zakładając asekurację od dołu. Przy okazji docenił trudności, podnosząc oryginalną wycenę z 8c na 8c+.

Hazel Findlay była naturalną kandydatką do pokonania Magic Line. Po drodze wspinała się już w ubiegłym roku, teraz pokonała ją rzutem na taśmę, tuż przed powrotnym lotem do domu. Jak przyznaje: „ta droga była dla mnie idealnym wyzwaniem, testowała mnie do samego końca”, i jeszcze: „żeby dać wyobrażenie, jak trudna była dla mnie – dolny boulderowy crux był najtrudniejszym, jak kiedykolwiek robiłam”.

Hazel na “Magic Line” 8c+, Yosemite (fot. Eliza Earle)

O imponującym dorobku tradowym (i nie tylko) Hazel pisaliśmy już cztery lata temu, przy okazji jej wizyty na Krakowskim Festiwalu Górskim. Od tamtego czasu Brytyjka wspięła się na szereg innych tradów, często z dopiskiem R. Wśród jej własnych dróg na własnej jest między innymi Tainted Love aka Northern Soul 5.13d R, wytyczona na The Chief, wielkim granitowym monolicie w Squamish.

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum