5 listopada 2019 10:56

Caldwell i Honnold nową drogą na El Capitanie

Tommy Caldwell pochwalił się ukończeniem nowej drogi, nad którą pracował w tym sezonie na El Capitanie wspólnie z Alexem Honnoldem oraz Kevinem Jorgesonem. W projekcie uczestniczył również fotograf Austin Siadak. Droga jest w całości klasyczna.

https://www.instagram.com/p/B4adtRCH33q/?utm_source=ig_web_copy_link

Wspinacze, znani z wielu trudnych, rekordowych oraz niebezpiecznych przejść, ukończyli kilka dni temu nową drogę na El Capitanie. Jak pisze Tommy Caldwell:

W tym sezonie nie chcieliśmy urządzać spektaklu, dlatego nasze działania do tej pory mogły się wydawać niejasne. Niemniej wspólnie z Alexem ukończyliśmy kilka dni temu nową drogę (…)

Doskonałej dwójce towarzyszył w fazie prac nad drogą również Kevin Jorgeson, który niestety ze względu na komplikacje życiowe nie mógł wziąć udziału w ostatecznym przejściu. Wspinaczkę na nowej drodze udokumentował fotograf Austin Siadak.

Według Tommy’ego nowa droga jest „całkiem poważna”, o jej przebiegu pisze:

Droga w dużej części pokrywa się z hakówką New Dawn i jest to jedna z najbardziej spektakularnych wspinaczek jakie znam. To kontynuacja klasycznej drogi Passage to Freedom wytyczonej do połowy wysokości ściany 18 lat temu przez Leo Houldinga. Ta droga wyprzedzała swoje czasy, sama w sobie był dziełem sztuki. Tu „powstał” pierwszy na El Capie strzał w bok. W jednym miejscu Leo przykręcił do skały znaczek Alfy Romeo, którego używał jako chwytu by przejść pasaż, według niego niemożliwy do pokonania inaczej (znaleźliśmy na to sposób). Po kilku tygodniach prób, podczas których nie mieliśmy dość czasu by spróbować wszystkich fragmentów drogi, poszliśmy z Alexem oddać próbę „ostatniej szansy” [org. Hail Mary attempt]. Cudem się udało!

Caldwell nie ujawnił jeszcze szczegółowych informacji dotyczących przebiegu drogi w górnych partiach oraz trudności, jednak jak podaje Desnivel zamiarem wspinaczy było otworzenie nowego wariantu New Dawn, którego trudności miały oscylować w okolicach stopnia 8b. Tommy obiecał na Instagramie ujawnić wkrótce więcej informacji.
Michał Gurgul
źródła: Tommy Caldwell Instagram, Desnivel  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum