4 listopada 2019 13:30

Skutki sądowe braku węzła na końcu liny: 3-miesiące w zawieszeniu i ponad 20 tys. złotych

Sąd Najwyższy Czech utrzymał wyrok na wspinacza, który spowodował wypadek podczas opuszczania partnera. Błąd będzie kosztował Szwajcara ponad 20 tys. złotych odszkodowania oraz 3-miesiące więzienia w zawieszeniu na rok.

Wypadek, który zakończył się w sądzie, miał miejsce w czerwcu 2016 roku w rejonie Prokopské údolí pod Pragą. Szwajcar opuszczał partnera, lina okazała się za krótka i asekurowany upadł z wysokości 7 metrów. Upadek spowodował m.in. złamanie prawej kości piszczelowej i lewej kości piętowej.

Sprawa trafiła do sądu w Pradze, gdzie uznano, że oskarżony:

…mimo że jako doświadczony wspinacz mógł być świadomy wszystkich możliwych konsekwencji nieostrożności, nie zabezpieczył w sposób wystarczający wolnego końca liny, a zwłaszcza nie zawiązał węzła na wolnym końcu, a podczas opuszczania poszkodowanego nie kontrolował wolnego końca liny, aby zapobiec prześlizgnięciu się zbyt krótkiej liny przez urządzenie asekuracyjne…

Szwajcar odwołał się od wyroku do Sądu Najwyższego, uzasadniając zaniedbanie m.in. stresem związanym z padającym deszczem oraz nadchodzącą burzą z piorunami. Sąd Najwyższy nie przychylił się do argumentacji zawierającej także argumenty wnoszące, że wspinanie jest sportem podwyższonego ryzyka i odrzucił apelację.

Szwajcar będzie musiał zapłacić czeskiej służbie zdrowia ponad 120 tys. koron (ok. 20 tys. złotych) odszkodowania oraz zaakceptować 3-miesiące więzienia orzeczone w zawieszeniu na rok.

Brak węzła na końcu liny to jedna z częstych przyczyn groźnych wypadków wspinaczkowych o czym pisaliśmy wielokrotnie. Węzeł mógł np. zapobiec wypadkowi, który miał miejsce w 2015 roku na podkrakowskiej Fiali.

Wiąż koniec liny

Bardzo sugestywnie o tym aspekcie bezpieczeństwa pisał w naszym cyklu “BHP wspinania” Andrzej Makarczuk:

Przyjmijmy za zasadę, że: jeśli się wspinamy to na drugim końcu liny przywiązany jest partner albo zawiązany jest węzeł.

Przed wypadkami chronią nas doświadczenie, rozwaga, ale także dobre i konsekwentnie stosowane nawyki. Wiązanie węzła na końcu liny jest jednym z nich.

Zachęcamy do śledzenia artykułów z cyklu BHP wspinania.

Źródła: horyinfo.cz, nsound.cz
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    przerąbane [74]
    Niedługo zaczną wsadzać asekuranta za to, że partner odpadł na…

    7-11-2019
    malaga69