23 listopada 2019 15:52

Barbara Zangerl i Jacopo Larcher na „The Nose”. Trzecia kobieta klasycznie na legendzie

Jest! Po 26 latach od pierwszego historycznego przejścia The Nose przez Lynn Hill droga doczekała się pełnego powtórzenia kobiecego. Jego autorką jest Barbara Zangerl. Słynną drogę na El Capitanie Austriaczka zrobiła wspólnie z Jacopo Larcherem, oboje prowadzili kluczowe wyciągi drogi.

„The Nose” na El Capitan

„The Nose” na El Capitan

31-wyciągową drogę wytyczyli 18 listopada 1958 roku Warren HardingWayne Marry i George Whitmore. Linię jako pierwsza klasycznie przeszła Lynn Hill w 1993 roku, wyceniając na 5.13+. Wróciła w następnym roku, by pokonać The Nose w ciągu jednego dnia, oczywiście prowadząc wszystkie wyciągi. Było to pierwsze przejście jednodniowe drogi klasycznej na El Capitanie! Magazyn Climbing uznał przejście Lynn za jedno z 20 najważniejszych w XX wieku (patrz Najważniejsze przejścia XX wieku…). Do dzisiaj drogę udało się przejść jedynie kilku zespołom:

https://www.instagram.com/p/B5M1F_5gipW/

Barbara i Jacopo Larcher od kilku lat są częstymi gośćmi Yosemite. Mają na koncie przejścia m.in.: El Niño (5.13c), Zodiaca (5.13d, trzecie klasyczne), Magic Mushroom (5.14a, drugie klasyczne), Pre-Muir (5.13d). Barbara ma w swoim dorobku także słynną Trylogię Alpejską.

The Nose ten sympatyczny i niezwykle mocny duet miał w planie już wiosną tego roku, wtedy się nie udało, poprowadzili wspomniany Pre-Muir.

The Nose ma już kobiece powtórzenie w wykonaniu Beth Rodden, która jednak Changing Corners pokonała na drugiego. O powtórzenie wyczynu Lynn Hill walczyła długo Nina Caprez, bez sukcesu. Dopiero Austriaczce udało się poprowadzić dwa kluczowe wyciągi drogi i powtórzyć niebotyczny wyczyn Hill sprzed ponad ćwierć wieku, czym dołączyła do naprawdę elitarnego grona. Brawo!
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum