4 listopada 2019 14:17

Polskie Banff! Grand Prix dla „Piano to Zanskar”. Nagroda dla „Ostatniej góry”

Polski dokument “Piano to Zanskar” zdobył Grand Prix jednego z najważniejszych górskich festiwali filmowych na świecie – Banff Mountain Film and Book Festival. Z najlepszy film wspinaczkowy kandyjskiego festiwalu uznano „Ostatnią górę” w reżyserii Darka Załuskiego.

Michał Sulima "odbiera" nagrodę w Banff (fot. Banff Centre Mountain Film Festival)

Michał Sulima “odbiera” nagrodę w Banff (fot. Banff Centre Mountain Film Festival)

“Piano to Zanskar” (Stroiciel Himalajów) to dokument Michała Sulimy. Opowiada o emerytowanym stroicielu fortepianów, który stanął przed życiowym wyzwaniem. Podjął się transportu 100-letniego, ważącego osiemdziesiąt kilogramów fortepianu Broadwood &Sns do szkoły podstawowej w Zanskar. To najwyżej położone na świecie miejsce, gdzie zamówiono dostawę fortepianu! W transporcie pomagają niezastąpieni Szerpowie, a pokonywanie górskich przełęczy czy wąskich dróżek na jakach i kucykach jest doznaniem pięknym, ale wyczerpujące fizycznie i psychicznie.

Darek Załuski "odbiera" nagrodę w Banff (fot. Banff Centre Mountain Film Festival)

Darek Załuski “odbiera” nagrodę w Banff (fot. Banff Centre Mountain Film Festival)

Akcja “Ostatniej góry” Darka Załuskiego rozgrywa się podczas polskiej zimowej wyprawy na K2 (2017/18), drugiego najwyższego szczytu Ziemi. W trakcie jej trwania wyprawy uczestnicy podejmują dramatyczną akcję ratunkową na Nanga Parbat. Dzięki spektakularnej operacji Adam Bielecki i Denis Urubko ratują Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz został na Nanga Parbat na zawsze.

Źródło: Banff Centre Mountain Film Festival
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum