12 listopada 2019 12:12

Nie żyje Andy Pollitt (1963-2019)

W wieku 56 lat zmarł Andy Pollitt, jedna z kluczowych postaci brytyjskiej sceny wspinaczkowej lat 80.  i początku 90. XX wieku.

Andy Pollitt (fot. Richie Brooks)

Andy Pollitt (fot. Richie Brooks)

Andy urodził się w 1963 roku w Północnej Walii. Wspinaczką zafascynował się w szkole, gdy w ten świat wprowadził go jego nauczyciel Andy Boorman. Z czasem stał się jedną z kluczowych postaci brytyjskiego wspinania. Wspólnie z takimi przyjaciółmi, jak m.in. Jerry Moffatt, Martin ‘Basher’ Atkinson nadawał ton w wyspiarskim wspinaniu.

Dokonywał powtórzeń ówczesnych ekstremów, jak The Bells, The Bells! E7 6b (Gogarth’s North Stack Wall) oraz otwierał własne linie  – np. The Hollow Man E7 6b (North Stack), Knockin’ on Heaven’s Door E9 6c(Peak District).

W 1992 roku po 42 dniach prób rozciągniętych na 3 wyjazdy do Australii dokonał powtórzenia Punks in the Gym (Mount Arapiles). To droga Wolfgang Güllicha z 1985 roku, która była jedną z pierwszych o trudnościach 8b+ na świecie.

Andy Pollitt na „Punks in the Gym” 8b+ (fot. Glen Robbins)

Andy Pollitt na „Punks in the Gym” 8b+ (fot. Glen Robbins)

Po tym prowadzeniu rzucił profesjonalne wspinanie. Osiedlił się w Melbourne i zajął się branżą robót wysokościowych.

W 2016 roku ukazała się biograficzna książka Pollitta pod tytułem „Punk in the Gym”. Steve Haston napisał o niej:

Jeżeli masz kupić tylko jedną książkę, a jesteś wspinaczem skalnym, to musi być to właśnie ta, dla zawartego w niej ogromu radości życia. Uwielbiam tę książkę.

Źródło: v-publishing.co.uk
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum