25 listopada 2019 18:22

Amerykańskie ściany także zabraniają kubków…

Ponad dwa lata temu pisaliśmy o decyzji kilku singapurskich ścian, nakazującej korzystanie z przyrządów ze wspomaganiem hamowania. Ten trend przeniósł się do USA, gdzie dwie ściany także zdecydowały się na podobny krok.

Czy kubki będą znikać z kolejnych sztucznych ścian?

Czy kubki znikną ze sztucznych ścian?

Zakaz używania kubków obowiązuje na trzech ścianach w Singapurze od 1 czerwca 2017 roku. Według ich właścicieli przyniósł (wraz z innymi działaniami) znaczący spadek liczby wypadków: Zakaz używania kubków do asekuracji na singapurskich ścianach zredukował liczbę wypadków.

Za ich przykładem idą dwie ściany w USA: The Front (Salt Lake City, Utah) oraz Ascent Studio (Fort Collins, Kolorado). Od 1 grudnia ich klienci będą mieli obowiązek korzystać z przyrządów ze wspomaganiem hamowania.

Podział przyrządów asekuracyjnych: kubki, przyrządy z geometrycznym wspomaganiem hamowania i przyrządy z mechanicznym wspomaganiem hamowania

Właściciel Ascent Studio uzasadnia decyzję trzema wypadkami, których przyczyną był błąd asekuranta. Według niego można było ich uniknąć, gdyby asekurant korzystał z przyrządu ze wspomaganiem hamowania. Szczęśliwie ściana jest wyposażona w specjalną podłogę, która zamortyzowała upadek. Na ścianie Ascent Studio zakaz korzystania z kubka nie obowiązuje w przypadku wspinania na wędkę.

Obie ściany starają się „zamortyzować” na różne sposoby wejście w nowe zasady swoim klientom. Oferują wypożyczalnię przyrządów, szkolenia oraz specjalne zniżki na sprzęt w swoich sklepach.

Źródło: climbingbusinessjournal.com

PS Przeprowadzone kilka lat temu badania Deutscher Alpenverein, wskazywały, że statystycznie osoby używające przyrządów ze wspomaganiem hamowania popełniają mniej błędów, które mogą mieć tragiczne w skutkach konsekwencje.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum