22 października 2019 10:57

Wypadek polskich wspinaczy na Alpawand

20 października na ścianie Alpawand miał miejsce wypadek z udziałem dwóch polskich wspinaczy. Skutecznej pomocy udzieliły austriackie służby.

Przebieg drogi "From Earth to Heaven" na Alpawand (fot. stadler-markus.de)

Przebieg drogi “From Earth to Heaven” na Alpawand (fot. stadler-markus.de)

Wypadek nastąpił podczas wspinaczki 550-metrową drogą Earth to Heaven 7+. To jedna z ładniejszych linii na północnej ścianie Alpawand (Alpy Berchtesgadeńskie, Austria).

Jak informują austriackie służby, wezwanie pomocy nastąpiło o godzinie 18:17. Wypadek nastąpił tuż przed końcem drogi, na 16. wyciągu, ranny został jeden ze wspinaczy po uderzeniu strąconym kamieniem. Ze względu na panujące warunki nie był możliwy lot śmigłowcem, zdecydowano o przeprowadzeniu akcji ratunkowej od góry.

Akcja na Alpawand (fot. Bergrettung Unken)

Akcja na Alpawand (fot. Bergrettung Unken)

Akcję prowadzili ratownicy górscy z Unken, Lofer i Saalfelden oraz ochotnicza straż pożarna z Lofer, która oświetliła ścianę z przeciwległej strony doliny. W sumie zaangażowanych było 31 osób.

Około 23:30 ratownicy dotarli do poszkodowanych a następnie wyprowadzili ich na szczyt. Już o 2:45 w nocy wspinacze znaleźli się w karetce i zostali przetransportowani do szpitala.

Źródło: sn.at
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum