12 października 2019 08:57

Wspinacze w polityce. Zawody na… murze Donalda Trumpa

Rick Weber postanowił zaangażować się w politykę. 75-latek zbudował replikę słynnego muru Donalda Trumpa i zoorganizował… zawody. Zawody obędą się jutro, jednak najważniejszy wydaje się kolejny kamyczek wrzucony do ogródka obecnego prezydenta USA, słynącego z mówienia nieprawdy lub wygłaszania półprawd. Mur, według jego własnych słów, miało testować 20 światowej klasy wspinaczy i miał być nie do pokonania.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=uEvq1ARXIgA” /]

Mur na granicy meksykańskiej to sztandarowy projekt Donalda Trumpa. M.in. dzięki zapowiedzi wybudowania ponad 3 tys. kilometrów ogrodzenia uniemożliwiającego przejście imigrantom z Meksyku wygrał wybory prezydenckie w 2016 roku.

Ten projekt stał się również osią konfliktu politycznego, który doprowadził do najdłuższego w historii, trwającego 5 tygodni, shutdownu. Mur jest teraz budowany dzięki uruchomieniu 2,5 mld dol., które prezydent przejął z budżetu armii. Pozwolił mu na to w sierpniu Sąd Najwyższy.

[arve url=”https://www.dailymail.co.uk/embed/video/2024556.html” /]

Rick Webera do tego happeningu sprowokowały słowa Trumpa o światowej sławy wspinaczach mających testować słynny mur (patrz pierwszy film):

Nikt w naszej społeczności nie słyszał o tych 20 wspinaczach. Wątpię czy oni istnieją. Ważniejsze jednak, zadeklarowanie, że na coś nie da się wspiąć jest wyzwaniem dla wspinacza.

Dlatego postanowiłem stworzyć dokładną replikę i przeprowadzić zawody. Chociaż mam 75 lat, ciągle się wspinam mam uprawnienia American Mountain Guide Association.Pomogło również to, że jestem emerytowanym inżynierem.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=dkPRrjqGKm0″ /]

Akcja Ricka Webera rozprzestrzeniła się po amerykańskich mediach błyskawicznie, niosąc za sobą także falę newsów odrobinę mijających się z prawdą, jak “8-latka pokonała mur Trumpa”. Szczęśliwie są też klasyczne, solowe i z właściwym stosowaniem ograniczników przejścia muru, patrz film powyżej ;).

Źródło: Rock&Ice
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Bolek na murze czyli Walls Are Meant for Climbing [4]
    Od strony czysto wspinaczkowej. Admini POwtarzaja zalosny numerek POprawczakow, bez…

    14-10-2019
    TomaszKa