12 października 2019 08:57

Wspinacze w polityce. Zawody na… murze Donalda Trumpa

Rick Weber postanowił zaangażować się w politykę. 75-latek zbudował replikę słynnego muru Donalda Trumpa i zoorganizował… zawody. Zawody obędą się jutro, jednak najważniejszy wydaje się kolejny kamyczek wrzucony do ogródka obecnego prezydenta USA, słynącego z mówienia nieprawdy lub wygłaszania półprawd. Mur, według jego własnych słów, miało testować 20 światowej klasy wspinaczy i miał być nie do pokonania.

Mur na granicy meksykańskiej to sztandarowy projekt Donalda Trumpa. M.in. dzięki zapowiedzi wybudowania ponad 3 tys. kilometrów ogrodzenia uniemożliwiającego przejście imigrantom z Meksyku wygrał wybory prezydenckie w 2016 roku.

Ten projekt stał się również osią konfliktu politycznego, który doprowadził do najdłuższego w historii, trwającego 5 tygodni, shutdownu. Mur jest teraz budowany dzięki uruchomieniu 2,5 mld dol., które prezydent przejął z budżetu armii. Pozwolił mu na to w sierpniu Sąd Najwyższy.

Rick Webera do tego happeningu sprowokowały słowa Trumpa o światowej sławy wspinaczach mających testować słynny mur (patrz pierwszy film):

Nikt w naszej społeczności nie słyszał o tych 20 wspinaczach. Wątpię czy oni istnieją. Ważniejsze jednak, zadeklarowanie, że na coś nie da się wspiąć jest wyzwaniem dla wspinacza.

Dlatego postanowiłem stworzyć dokładną replikę i przeprowadzić zawody. Chociaż mam 75 lat, ciągle się wspinam mam uprawnienia American Mountain Guide Association.Pomogło również to, że jestem emerytowanym inżynierem.

Akcja Ricka Webera rozprzestrzeniła się po amerykańskich mediach błyskawicznie, niosąc za sobą także falę newsów odrobinę mijających się z prawdą, jak “8-latka pokonała mur Trumpa”. Szczęśliwie są też klasyczne, solowe i z właściwym stosowaniem ograniczników przejścia muru, patrz film powyżej ;).

Źródło: Rock&Ice
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Bolek na murze czyli Walls Are Meant for Climbing [4]
    Od strony czysto wspinaczkowej. Admini POwtarzaja zalosny numerek POprawczakow, bez…

    14-10-2019
    TomaszKa