10 października 2019 13:34

W cyklu Spotkania z Górami: Magda Lassota. W Cieniu Everestu

Już 23 października startuje we Wrocławiu kolejny sezon comiesięcznych Spotkań z Górami. Jubileuszowy, 25. sezon, otworzy Magda Lassota, prezentując swój projekt “W Cieniu Everestu”.

Wiosną 2019 roku Magda Lassota wybrała się do bazy pod Mount Everestem. Zamiast przyjechać z zamiarem zdobycia dachu świata, Polka dociera do Everest Base Camp, żeby przez około dwa miesiące obserwować życie wspinaczy w bazie i fotografować codzienność pod największą z gór. Na wrocławskich spotkaniach Magda będzie opowiadać o EBC bez tajemnic, a także zaprezentuje fotografie ludzi, bazy i himalajskich szczytów.

Najpierw trekking, a później bazowa codzienność sprawiły, że Magda przywiozła spod Everestu masę ciekawych historii i z bliska przyjrzała się temu, co wydarza się na co dzień w bazie. Miała okazję oko w oko stanąć z mitami i faktami dotyczącymi bazy oraz komercyjnych wypraw na najwyższy szczyt świata. Na spotkaniu opowie również o tym, na ile medialny przekaz o komercyjnym himalaizmie jest prawdziwy, a na ile zakłamany. Kolejki na szczyt czy Everest jako najwyżej położone wysypisko śmieci na Ziemi to tematy, które stały się głośne nawet w mediach głównego nurtu.

Jakie tajemnic kryją się w cieniu Everestu? Magda przeprowadziła setki rozmów. Przyglądała się organizacji bazy. Zaprzyjaźniła się z himalaistami, porterami i przewodnikami. Prowadząc swój projekt, próbowała dociec, jak wygląda życie osób obsługujących wyprawy w himalajskim sezonie i poza nim. Wspinaczy marzących o szczycie pytała o motywacje i pragnienia, które każą im zmierzyć się z grozą icefallu, wysokością, zimnem. Okazuje się, że Everest to góra o wielu obliczach. Każdy pod nim ma swoje motywy, marzenia i własną historię, które składają się właśnie na mozaikę życia w bazie pod Everestem.

Prelekcji Magdy Lassoty towarzyszyć będzie wystawa fotografii. Magda z zawodu jest tłumaczem, ale od pewnego czasu zajmuje się głównie podróżowaniem, pisaniem reportaży i profesjonalną fotografią. W 2018 r. zrealizowała projekt “To nie jest kraj dla słabych ludzi” – podróż i reportaż o życiu tragarzy w Himalajach. Publikowała w “National Geographic Polska” i czasopiśmie “Górski Magazyn Sportowy Góry”. Marzy teraz o wyprawie w Karakorum. Oczywiście połączonej znowu z fotografowaniem i reporterską pracą.

Wszystkich stałych bywalców Spotkań z Górami uczulamy na zmianę dnia tygodnia. W tym sezonie spotykać będziemy się w środy – a nie, jak było to dotychczas, we wtorki. Miejsce pozostaje bez zmian. Zapraszamy na Politechnikę Wrocławską!

Organizatorami i sponsorami spotkania z Magdą Lassotą są sklepy Górskie Skalnik, Dyskusyjny Klub Filmowy DKF Politechnika, Politechnika Wrocławska, The North Face, Silver Rock, Volven, VI.6+.

Patronem medialnym jest portal wspinanie.pl.

Tradycyjnie – wstęp wolny!

Więcej o spotkaniu: https://www.skalnik.pl/blog/w-cieniu-everestu/

Informacja prasowa

Temat: “W Cieniu Everestu”
Prelegenci: Magda Lassota
Miejsce: Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Politechnika Wrocławska, budynek A1, sala 329
Data: 23.10.2019 (środa), godz. 19:00
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum