18 października 2019 08:18

Śladami Artura Hajzera. W 30. rocznicę największej polskiej tragedii w Himalajach

Zapraszamy we wtorek, 29 października, o godz. 19.00 na spotkanie “Śladami Artura Hajzera. W 30. rocznicę największej polskiej tragedii w Himalajach”. W spotkaniu wezmą udział Janusz Majer– himalaista, kierownik wyprawy, która pokonała legendarną Magic Line na K2 w 1986 r., wiceprezes Polskiego Związku Alpinizmu w latach 1987-1993, szef utworzonego przez Artura Hajzera Programu Polski Himalaizm Zimowy w latach 2013-2018, oraz  Bartek Dobroch – autor książki „Artur Hajzer. Droga Słonia”.

Przedsprzedaż biletów: http://www.novekino.pl/kina/wisla/film.php?id=9853

***

Artur Hajzer był najmłodszym spośród tych, którzy odnosili wielkie sukcesy w złotej erze polskiego himalaizmu. Starsi koledzy cenili go za upór, determinację. Krzysztof Wielicki mówił o nim: „to był bardzo przebojowy chłopak. On – podobnie jak Kukuczka – gwarantował, że wyprawa zakończy się sukcesem. Ktoś, kto jechał z Hajzerem, miał pewność, że wejdą na szczyt”. By ratować kolegę na przełęczy pod Everestem, poruszył machiny międzynarodowej dyplomacji. Zginął w tajemniczych okolicznościach na stokach Gaszerbruma I, gdy Polska nie ochłonęła jeszcze po tragedii na Broad Peaku, a on sam dźwigał ciężar oskarżeń o ryzykowanie zdrowia i życia kolegów.

Janusz Majer – taternik, alpinista, polarnik i podróżnik; współzałożyciel (wraz z Arturem Hajzerem) firmy Alpinus. Zaczął się wspinać w 1964 w skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie w następnych latach przeszedł szereg nowych dróg oraz w Tatrach. Później wspinał się także w Alpach (m.in. wejście na Mont Blanc), górach Walii, Szkocji (w zimie) i w Kaukazie (wejście na Elbrus).

Wszedł na Noszak w Hindukuszu Wysokim (1976). Był organizatorem, kierownikiem lub uczestnikiem kilkunastu wypraw w Himalaje i Karakorum, m.in. na: Nanga Parbat (1977), Dunagiri (1979), Lantang Lirung (1982), Ganesh II (1983), Broad Peak (1984, wszedł na szczyt), pd. ścianę Lhotse (1985), K2 (1986 wyprawa dokonała pierwszego przejścia drogi Magic Line, Janusz osiągnął na tej drodze wys. 8200 m), Shisha Pangma (1987), Annapurnę Wschodnią (1988, wszedł na odległość 10 m od szczytu), Mount Everest (1989) i Gasherbrum II (2006). W 1980 kierował wyprawą w Andy Peruwiańskie (m.in. wszedł na Nevado Tsacra Chico) oraz wspinał się w Yosemite w USA (m.in. uczestniczył w 1. polskim przejściu The Nose na El Capitanie). Interesował się też rejonami polarnymi: wszedł na Mount Vinson na Antarktydzie (1998) i na Newtontoppen na Spitsbergenie (2000). W 2008 prowadził eksplorację pasm górskich w centralnej części Wyżyny Tybetańskiej (Mayer Kangri i Jomori), w latach 2011-2012 eksplorował rzadko odwiedzane rejony Karakorum.

Bartek Dobroch – dziennikarz, podróżnik, reporter od 2002 roku współpracujący z „Tygodnikiem Powszechnym”. Laureat kilku nagród dziennikarskich za cykl tekstów o tragedii na Broad Peaku w 2013 roku, nagrody Amnesty International „Pióro Nadziei”, nominowany do Grand Press. Przewodnik tatrzański, międzynarodowy przewodnik górski, miłośnik narciarstwa i alpinizmu. Współautor bestsellera „Broad Peak. Niebo i piekło”. Przez ostatnie trzy lata pracował nad biografią Artura Hajzera.

***

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu IN MUNDO „Góry” w kinie Wisła. Raz w miesiącu, we wtorek, sala kinowa wypełni się pasjonatami gór wysokich. Zapraszamy na spotkania wokół filmów, książek o tematyce górskiej oraz dokonań naszych himalaistów. Na dużym kinowym ekranie zobaczymy starannie wyselekcjonowane fotografie, fragmenty filmów i usłyszymy pełne emocji dyskusje.

Cykl realizowany jest we współpracy z Polskim Związkiem Alpinizmu, Programem Polski Himalaizm Zimowy oraz Fundacją Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.

Miejsce: Kino Wisła, pl. Wilsona 2, Warszawa
Program spotkań: slajdypodroznicze.pl/gory
Przedsprzedaż przez Internet: http://www.novekino.pl/kina/wisla/film.php?id=9853
oraz osobiście w kasie kina Wisła

Informacja prasowa




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum